Kontakt ul. Sienkiewicza 30/32, 87-100 Toruń
tel.: (+48) 56-611-38-10

PAULA ŚWITUSZAK LAUREATKĄ „GRANTS4NCUSTUDENTS”

Zdjęcie ilustracyjne
fot. Andrzej Romański

Rozstrzygnięta została ósma edycja konkursu IDUB dla studentów i doktorantów naszej uczelni. Wśród laureatów konkursu „Grants4NCUStudents” ponownie nasza doktorantka - mgr Paula Śwituszak. Gratulujemy!

Do konkursu wpłynęło 34 zgłoszenia z zakresu nauk humanistycznych, społecznych i o sztuce. Dofinansowanie otrzymało 17 osób. W VIII edycji Konkursu „Grants4NCUStudents” ustalono 90-punktowe progi dla wniosków o wyjazdy i na projekty. Szczegółowe informacje, w tym pełna lista nagrodzonych, dostępne są TU.

Celem projektu Pauli Śwituszak, finansowanego w ramach 8. edycji konkursu Grants4NCUStudents, jest zbadanie potencjału wykorzystania specjalnie opracowanej mieszaniny syntetycznego wosku i żywicy przy konserwacji zabytkowych emalii. Metoda, którą przetestuje autorka projektu, opiera się na wiedzy i doświadczeniu zdobytym podczas warsztatów prowadzonych na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu w Lizbonie, w ramach międzynarodowej konferencji 7th International Meeting on Retouching of Cultural Heritage – RECH7. Technika stosowana tam przez Daniela Vegę do konserwacji malarstwa na podłożu miedzianym, dzięki realizacji tego projektu, może stać się przyczynkiem do opracowania nowej metody uzupełniania ubytków zabytkowych emalii.

Paula Śwituszak to studentka czwartego roku studiów doktoranckich w Szkole Doktorskiej Nauk Humanistycznych, Teologicznych i Artystycznych Academia Artium Humaniorum, w dyscyplinie sztuki plastyczne i konserwacja dzieł sztuki. W ramach swojej pracy doktorskiej zajmuje się problematyką konserwacji zabytkowych obrazów, wykonanych na różnego rodzaju podłożach metalowych. Prowadzone badania realizowane są pod kierunkiem prof. dr hab. Justyny Olszewskiej-Świetlik oraz dr. Andrzeja Podgórskiego. W 2022 roku obroniła pracę licencjacką z Chemii, napisaną pod kierunkiem dr. hab. Jacka Nowaczyka prof. UMK z Katedry Chemii Fizycznej i Fizykochemii Polimerów, Wydziału Chemii UMK.

pozostałe wiadomości