Kontakt ul. Sienkiewicza 30/32, 87-100 Toruń
tel.: (+48) 56-611-38-10

WYSTAWA ROBERTA BLUJA POD KURATELĄ JANA W. SIENKIEWICZA

Zdjęcie ilustracyjne

Zapraszamy na wystawę "Parawan. Wystawa malarstwa Roberta Bluja", której kuratorem jest prof. dr hab. Jan Wiktor Sienkiewicz. Wystawa prezentowana jest w dniach 07-21.06.2024 r. w Muzeum im. Bolesława Biegasa w Warszawie (Al. Jerozolimskie 51) w ramach cyklu "Sztuka świata w Gauger Art Gallery".

Wystawa prac malarskich Roberta Bluja w Gauger Gallery w Warszawie jest wyborem w większości monumentalnych wielkoformatowych płócien. Tematem przewodnim wystawy jest akt kobiecy. Retrospektywne ujęcie tej tematyki, jest doskonałą okazją, by spojrzeć na twórczość polskiego artysty urodzonego i mieszkającego w Wilnie, poprzez pryzmat doświadczeń jego wielkich poprzedników i mistrzów z okresu dwudziestolecia międzywojennego, gdzie akt i portret kobiecy – jak chociażby w twórczości Ludomira Slendzińskiego, mocno charakteryzowały wileńskich artystów, chętnie sięgających do inspiracji dziełami twórców zafascynowanych klasyką i tradycją antyczną.

-------

Robert Bluj, artysta malarz, nauczyciel akademicki. Urodzony w 1970 roku w Wilnie na Litwie. W latach 1992-97 studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, na Wydziale Malarstwa. W 2014 roku uzyskał stopień naukowy doktora w zakresie sztuk pięknych w warszawskiej ASP, a w 2020 roku stopień doktora habilitowanego w dziedzinie sztuk plastycznych w zakresie konserwacji dzieł sztuki. Robert Bluj należy do najwybitniejszych współczesnych artystów polskich średniego pokolenia tworzących poza granicami Polski. Głównymi tematami, które artysta od lat realizuje w autorskiej technice olejno-woskowej jest figuracja oraz kompozycje pejzażowe i martwa natura. W przedstawieniach figuratywnych nawiązuje do bogatych osiągnięć realistycznych aktów żeńskich i męskich, głęboko osadzonych w tradycji klasycznej i doświadczeniach kultury baseny Morza Śródziemnego. Widoczne w aktach i portretach odniesienia do kultury greckiej i rzymskiej, ale także renesansu włoskiego i europejskiego klasycyzmu, zinterpretowane w jednoznacznie rozpoznawalnej manierze stylistycznej, czynią polskiego malarza z Wilna jednym z najciekawszych malarzy figuratywnych. Artysta ma także wiele osiągnięć w zakresie dydaktyki. W 2000 roku założył w Wilnie autorskie studio rysunku i malarstwa, w którym prowadzi zajęcia w zakresie rysunku i malarstwa, organizuje młodzieżowe warsztaty i plenery malarskie. Uczniowie, którzy wyszli z pracowni Bluja kontynuują naukę na wielu wyższych uczelniach Litwy oraz w innych krajach. Od 2002 roku Robert Bluj jest członkiem związku Malarzy Litwy. W 2009 r. odznaczony został Medalem Związku Polaków na Litwie za zasługi w krzewieniu polskości na Litwie oraz Medalem i Dyplomem honorowym na I Międzynarodowej Wystawie Malarstwa i Grafiki „Barwy Polski w Rzymie” w Cascina Farsetti. W 2013 roku Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski odznaczył artystę Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej za wybitne zasługi w popularyzowaniu polskiej kultury i osiągnięć w działalności artystycznej. W 2022 roku, wraz z 25 artystami, reprezentował polską sztukę w Pawilonie Polskim na wystawie „Ponad granicami” na NordArt 2022 w niemieckim Budelsdorfie. W 2024 roku artysta wystawi swoje prace po raz drugi w Niemczech na NordArt 2024.

Źródło notatki i reprodukcji: http://pai.media.pl/dzialania/biegas_bluj/index.php.

pozostałe wiadomości

galeria zdjęć

Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture.