Kontakt ul. Sienkiewicza 30/32, 87-100 Toruń
tel.: (+48) 56-611-38-10

OKOLICZNOŚCIOWE MEDALE DLA WYDZIAŁU I KATEDRY

Zdjęcie ilustracyjne

W Młynie Kultury odbyła się uroczystość z okazji jubileuszu 60-lecia Galerii i Ośrodka Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu. W trakcie spotkania dyrektor GiOPTD, Dariusz Delik, wręczył współpracownikom i przyjaciołom placówki okolicznościowe medale. Wśród wyróżnionych osób i instytucji był Wydział Sztuk Pięknych UMK oraz Katedra Edukacji Wizualnej i Badań Nad Sztuką. W imieniu pracowników Wydziału wyróżnienie odebrała dziekan - dr hab. Joanna Kucharzewska, prof. UMK, a w imieniu pracowników Katedry - jej kierownik dr hab. Marcin Jaworski, prof. UMK.

Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka powołana została decyzją Rady Miejskiej Torunia w kwietniu 1964 r. jako instytucja miejska. Od 1999 r. tj. od reformy administracyjnej kraju, Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka, jako instytucja wojewódzka podlega Marszałkowi Województwa Kujawsko-Pomorskiego. W 2013 r. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego nadał Galerii srebrny medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Jest to jeden z nielicznych ośrodków w kraju wdrażający najnowsze koncepcje dydaktyczne w edukacji plastycznej dzieci. 

Na początku swej historii, galeria była właściwie pedagogicznym i artystycznym eksperymentem prof. Stefana Kościeleckiego (1933-2017), który przez lata łączył własną działalność  artystyczną z pracą dydaktyczną i organizacyjną, m.in. jako dziekan WSzP UMK. On także był pierwszym szefem galerii. Autorski eksperyment dydaktyczny "Otwarte oczy dla otwartego umysłu" zwieńczony został wydaną w latach 70. pracą teoretyczną „Współczesna koncepcja wychowania plastycznego”, która do dziś pozostaje ciekawym spojrzeniem na te zagadnienia. Z Galerią do chwili obecnej, nieprzerwanie współpracuje wydziałowa Katedra Edukacji Wizualnej i Badań nad Sztuką (wcześniejszy Zakład Edukacji Artystycznej).

Podstawową formą działalności Galerii i Ośrodka Plastycznej Twórczości Dziecka są zajęcia plastyczne dla dzieci i młodzieży, a głównym celem instytucji jest wypracowywanie i upowszechnianie wzorców edukacji plastycznej, rozbudzenie wrażliwości i wyobraźni artystycznej oraz rozwijanie umiejętności manualnych. Obecnie w zajęciach bierze udział około 360 uczestników w wieku od 5 do 18 lat. Galeria jest także organizatorem międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów plastycznych. Przykładowo, adresowane do uczestników z całego świata Międzynarodowe Biennale Grafiki Dzieci i Młodzieży oraz Międzynarodowy Konkurs Twórczości Plastycznej Dzieci i Młodzieży "Zawsze Zielono, Zawsze Niebiesko" są imprezami cyklicznymi i ogłaszane są naprzemiennie, co dwa lata.

W zbiorach galerii znajduje się obecnie około 550 tysięcy prac plastycznych dzieci i młodzieży z 108 krajów świata. Źródłem pozyskiwania prac są organizowane przez galerię konkursy, działalność pracowni dydaktycznych oraz zestawy, przekazywane w formie darów do instytucji współpracujących z ośrodkiem. Zgromadzone w archiwum prace są udostępniane i wypożyczane szkołom, przedszkolom, ośrodkom kultury i instytucjom. Prezentacje “wędrują” nie tylko po Polsce, ale docierają również do zaprzyjaźnionych ośrodków za granicą. Także podopieczni Galerii regularnie zgarniają laury międzynarodowych konkursów dla młodych plastyków.

Z działalnością Galerii można zapoznać się na stronie: https://galeriadziecka.com/ oraz FB: https://www.facebook.com/galeriaiosrodekplastycznejtworczoscidziecka/?locale=pl_PL.

W notatce zamieszczono fotografie autorstwa Mikołaja Kurasa i Andrzeja Goińskiego.

pozostałe wiadomości

galeria zdjęć

Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture.