W OD NOWIE WYSTAWA "NA KRAWĘDZI"

Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy pt. „Na krawędzi”, który odbędzie się 24 maja 2024 r. o godz. 18:00 w Galerii Dworzec Zachodni w Akademickim Centrum Kultury i Sztuki „Od nowa”. Pieczę nad ekspozycją w Toruniu sprawuje dr hab. Katarzyna Adaszewska, prof. UMK. Wystawa czynna jest do 11 czerwca 2024 r.

Jest to już ósme spotkanie artystów – pracowników naukowo-dydaktycznych z różnych środowisk akademickich w Polsce, których pomysłodawczynią jest dr hab. Renata Jackowiak z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Każdej z poprzednich wystaw nadano inny tytuł, który stawał się wezwaniem skierowanym do jej uczestników. Artyści odpowiadali na to wezwanie dokonując jego własnej interpretacji. Przedstawiali propozycje w praktykowanych przez siebie technikach artystycznych.

W tym roku organizatorom zależało na ujęciu tematu w formie obiektów rzeźbiarskich i prac w technikach ceramicznych. Wystawa do tej pory została zaprezentowana w galeriach w Szczecinie, Poznaniu, Kaliszu i Łodzi. Po zakończeniu pokazu w Galerii Dworzec Zachodni zostanie przeniesiona do Gdańska.

W wystawie wzięło udział 24 artystów z dziesięciu wyższych uczelni: Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Gepperta we Wrocławiu, Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu, Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, Akademii Sztuki w Szczecinie, Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego w Kaliszu Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie, Instytutu Architektury Wnętrz i Wzornictwa Przemysłowego Politechniki Poznańskiej, Wyższej Szkoły Technicznej w Katowicach, Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Uczestnicy i uczestniczki: Andrzej Banachowicz,  Igor Mikoda,  Piotr Mastalerz,  Renata Jackowiak,  Mikołaj Jerczyński,  Jerzy Lipczyński,  Ryszard Wilk,  Magdalena Schmidt – Góra,  Marcin Plichta,  Małgorzata Kręcka- Rozenkranz,  Beata Kotecka,  Marek Szewczyk,  Zbigniew Dudek,  Magdalena Szadkowska,  Agata Zboromirska,  Klaudia Grygorowicz- Kosakowska,  Tomasz Matusewicz,  Dorota Tołłoczko – Femerling,  Kamila Osowicz,  Katarzyna Adaszewska,  Krzysztof Mazur,  Ala Majewska,  Krzysztof Rozpondek,  Jakub Biewald,  Ewa Twarowska – Sioda,  Weronika Treppa,

Wiele rozmaitych środowisk na świecie stawia diagnozę, że znaleźliśmy się na krawędzi. Każde z nich widzi inne przyczyny tego stanu i inną jego istotę. Zwiastuje nie tyle przełom, co załamanie się tego, co dotychczas gwarantowało bezpieczeństwo. Wokół tej wspólnej intuicji postanowili podjąć artystyczną refleksję twórcy z różnych środowisk artystycznych wyższych uczelni. Celem tego projektu jest próba dopatrzenia się wspólnej perspektywy odbioru procesów, które prowadzą ku krawędzi, wspólne uczestnictwo różnych wrażliwości artystycznych w tym samym zagrożonym świecie.