Zgodnie z Komunikatem Komisji Wyborczej Uniwersytetu, w przeprowadzonym w dniu 16 maja 2024 r. głosowaniu ogólnym wspólnoty Wydziału, na podstawie § 64 ust. 6 Statutu UMK, elektorzy Wydziału Sztuk Pięknych UMK przedstawili JM Rektorowi Elektowi swojego kandydata na Dziekana (pełen tekst komunikatu TU). Został nim dr hab. Filip Pręgowski, prof. UMK, który uzyskał 104 głosy, to jest 68%.
Dziekana, na czteroletnią kadencję powołuje rektor, spośród zatrudnionych na wydziale pracowników z grupy profesorów i profesorów Uniwersytetu, będących członkami rady dyscypliny naukowej. Zgodnie z § 64 ust. 1 i 8 Statutu UMK rektor elekt powoła lub odmówi powołania wybranych na Wydziałach kandydatów w terminie 7 dni od dnia zawiadomienia o wyborze.
Kandydat na Dziekana wystosował do społeczności naszego Wydziału list o treści:
Szanowni Państwo, w imieniu swoim oraz zespołu prodziekanów elektów − dr Emilii Ziółkowskiej-Ganc, dr Marty Chylińskiej i dr. hab. Tomasza Barczyka, prof. UMK chciałbym serdecznie podziękować za zaufanie, którym obdarzyli nas Państwo we wczorajszym głosowaniu w wyborach na stanowisko Dziekana Wydziału Sztuk Pięknych. Wierzę, że fakt, iż stanowimy zespół osób zmotywowanych do pracy był w Państwa wyborze czynnikiem równie istotnym, jak nasza propozycja programowa. Wyniki wczorajszego głosowania są powodem naszej radości, ale przede wszystkim wielkim zobowiązaniem. Jesteśmy też zaszczyceni, że będziemy mogli pracować na rzecz naszej wspólnoty i deklarujemy gotowość do współpracy ze wszystkimi jej przedstawicielami. Chciałbym również, w imieniu swoim i zespołu prodziekanów elektów podziękować panu profesorowi Jackowi Tylickiemu i zaproponowanym przez niego kandydatom na prodziekanów: pani dr Annie Wójcickiej, panu profesorowi Kazimierzowi Rocheckiemu i panu profesorowi Dariuszowi Markowskiemu. Dziękujemy Państwu za współzawodnictwo w dobrej sprawie i troskę o dobro naszego Wydziału. Łączę wyrazy szacunku, Filip Pręgowski
Z programem wyborczym kandydata można zapoznać się na stronie: https://www.umk.pl/wybory/kandydaci-na-dziekanow/.
------
Dr hab. Filip Pręgowski, prof. UMK. Absolwent studiów na kierunku Konserwacja i Restauracja Dzieł Sztuki na Wydziale Sztuk Pięknych. W 2009 roku obronił doktorat, a w 2023 roku uzyskał stopień doktora habilitowanego w dyscyplinie nauk o sztuce na macierzystym Wydziale. Pracuje w Katedrze Historii Sztuki Nowoczesnej i Pozaeuropejskiej; naukowo zajmuje się teorią sztuki współczesnej, analizą dyskursu artystycznego i historią krytyki artystycznej. Specjalizuje się w sztuce Stanów Zjednoczonych i amerykańskiej krytyce artystycznej XX i XXI wieku. Należy do Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Sztuki AICA oraz Polskiego Instytutu Studiów nad Sztuką Świata. Autor książek i publikacji naukowych, realizacji konserwatorskich w zakresie konserwacji malarstwa i rzeźby polichromowanej, a także wystaw indywidualnych i uczestnik wystaw zbiorowych malarstwa. Lubi tematykę science-fiction w literaturze i kinie, literacką twórczość Stanisława Lema i popularyzujące wiedzę książki i audycje Tomasza Stawiszyńskiego.
Dr hab. Filip Pręgowski, prof. UMK - kandydat na dziekana Wydziału Sztuk Pięknych UMK, który uzyskał bezwzględną większość głosów od członków wspólnoty wydziału.
Biogramy pozostałych członków proponowanego Kolegium Dziekańskiego.
Dr hab. Tomasz Barczyk, prof. UMK (kandydat na prodziekana ds. artystycznych i współpracy z otoczeniem społeczno-kulturalnym). W 2001 roku uzyskał dyplom z wyróżnieniem na kierunku Grafika na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu, uhonorowany Medalem imienia Tymona Niesiołowskiego za najlepszy dyplom. W 2009 roku obronił doktorat, a w 2016 roku uzyskał stopień doktora habilitowanego. Od 2002 roku prowadzi zajęcia w Pracowni Litografii w Katedrze Grafiki. Uprawia twórczość w obszarze grafiki, malarstwa oraz wizualnej poezji automatycznej. W dorobku artystycznym ma kilkanaście wystaw indywidualnych i ponad dwieście zbiorowych, a jego prace były nagradzane i wyróżniane w wielu konkursach. Zdobył między innymi Pierwszą Nagrodę w XIII Quadriennale Drzeworytu i Linorytu Polskiego w Olsztynie, medal honorowy za najlepszy zestaw prac graficznych na XXVIII Międzynarodowym Biennale Ekslibrisu Współczesnego w Malborku, nagrodę w XII Międzynarodowym Konkursie im. Józefa Gielniaka w Jeleniej Górze, wyróżnienie w 7. Triennale Grafiki Polskiej w Katowicach. Lubi latać i nurkować, spacerując z psem poszukiwać siedzunia sosnowego, no i Dixit.
Dr Marta Chylińska (kandydatka na prodziekan ds. nauki i współpracy z otoczeniem gospodarczym). W 2016 roku uzyskała stopień doktora nauk chemicznych na Wydziale Chemii UMK w Toruniu w specjalności chemia polimerów. Z Wydziałem Sztuk Pięknych UMK związana od 2015 roku. Obecnie jest przypisana do dwóch dyscyplin naukowych: Sztuki plastyczne i konserwacja dzieł sztuki i Nauki chemiczne. Prowadzone przez nią prace badawcze dotyczą modyfikacji fizycznej i chemicznej polimerów, stosowanych w konserwacji i restauracji obiektów zabytkowych oraz zastosowania nowoczesnych metod instrumentalnych w badaniach konserwatorskich. Współautorka siedemdziesięciu pięciu publikacji w czasopismach i książkach, w tym większości o zasięgu międzynarodowym (sumaryczny IF = 58,825). Posiada doświadczenie w aplikowaniu i pozyskiwaniu środków finansowych z jednostek zewnętrznych (NCN, NCBR, PARP, FNP, Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko Pomorskiego). W wolnych chwilach uwielbia patrzeć w niebo na paralotnie, doglądać upraw w przydomowym ogródku lub ostatnio zagłębiać się w książki Bernarda Cornwella.
Dr Emilia Ziółkowska-Ganc (kandydatka na prodziekan ds. studenckich i kształcenia). Absolwentka studiów na kierunku Historia Sztuki na UMK w Toruniu, adiunkt w Katedrze Historii Sztuki XX wieku w Europie Środkowej i na Emigracji. Członkini Polskiego Instytutu Studiów nad Sztuką Świata, stypendystka Polskiej Misji Historycznej i Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Jej zainteresowania badawcze dotyczą architektury nowoczesnej, ze szczególnym uwzględnieniem działalności służb budowlanych na terenie Królestwa Polskiego w XIX wieku. Jako popularyzatorka wiedzy o powojennej architekturze Bydgoszczy i Torunia współpracuje między innymi z Galerią Sztuki „Wozownia” w Toruniu, Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu, Muzeum Okręgowym w Bydgoszczy i Bydgoskim Centrum Sztuki. W latach 2020–2024 członkini Wydziałowej Rady ds. Jakości Kształcenia, w roku akademickim 2022/2023 p.o. Wydziałowej Koordynatorki ds. Jakości Kształcenia. Prywatnie miłośniczka jazdy na rowerze, górskich wędrówek i kawy.