Kontakt ul. Sienkiewicza 30/32, 87-100 Toruń
tel.: (+48) 56-611-38-10

"POTENCJAŁ". ROZPOCZĘTE WARSZTATY KOŁA NAUKOWEGO WITRAŻYSTÓW

Zdjęcie ilustracyjne

W dniach 20-24 maja 2024 roku na terenie Krakowskiej Huty Szkła, odbywają się warsztaty w ramach projektu edukacyjno-artystycznego “Potencjał”, w którym biorą udział studenci i doktoranci Koła Naukowego Witrażystów.

Założeniem programowym projektu jest przeprowadzenie pięciodniowych warsztatów ręcznie formowanego szkła artystycznego dla grupy studentów. Edukacja w zakresie technik nieosiągalnych w ramach posiadanej infrastruktury na Wydziale Sztuk Pięknych UMK jest jednocześnie poszukiwaniem nowych kierunków rozwoju artystycznego, nowych inspiracji jak i zdobywaniem nowych kompetencji zawodowych. Poszerzaniem wiedzy technologicznej w połączeniu z rozwijaniem umiejętności pracy w zespole, kreatywności, skutecznej komunikacji. W ramach warsztatów uczestnicy będą mieli możliwość: indywidualnej pracy z zawodowymi hutnikami i realizacji własnego projektu artystycznego, podstawowego przeszkolenia technicznego, zapoznania z procesem technologicznym oraz jego etapami, tj. powstawaniem masy szklanej, nabieraniem, formowaniem, odprężaniem.

Warsztaty odbywają się w czasie ogólnopolskiego wydarzenia kulturalnego Noc Muzeów, i współwystępują wraz ze zwiedzaniem huty przez grupy turystów. Pracujący w tej przestrzeni studenci uczestniczą tym samym w bezpośredniej promocji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, wykazując jednocześnie związki między nauką, kulturą i biznesem. 

Projekt posiada poparcie Dziekan Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu  - dr hab. Joanny Kucharzewskiej, prof. UMK oraz Kierownika Katedry Malarstwa - prof. dr. hab. Ireneusza Kopacza. 

Realizowany jest w ramach porozumienia o współpracy podpisanym w 2024 r. między Wydziałem Sztuk Pięknych UMK w Toruniu, a Instytutem Ceramiki i Materiałów Budowlanych Sieć Badawcza Łukasiewicz, w ramach którego działa Krakowska Huta Szkła. Porozumienie zainicjowane zostało przez Koło Naukowe Witrażystów reprezentowane przez dr Annę Wójcicką.

-------

Koło Naukowe Witrażystów jest organizacją studencką, doktorancką, zarejestrowaną na początku 2020 roku na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Zrzesza osoby zajmujące się szeroko pojętym witrażem oraz szkłem artystycznym - zarówno od strony twórczej, jak i historyczno-konserwatorskiej. Opiekunem naukowym koła jest dr Anna Wójcicka.  

Serdecznie zachęcamy do śledzenia relacji z warsztatów na stronach: www.art.umk.pl, www.katedramalarstwa.umk.pl , IG @witraz_umk_torun, www.facebook.com/witrazUMK.

Dofinansowano z budżetu Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego. 

 

pozostałe wiadomości

galeria zdjęć

Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture.