Kontakt ul. Sienkiewicza 30/32, 87-100 Toruń
tel.: (+48) 56-611-38-10

SZATNIA_28 TYTUS SZABELSKI-RÓŻNIAK

Zdjęcie ilustracyjne

Niemiejsce zaprasza na kolejną wystawę z cyklu Szatnia.
AMZN - Tytus Szabelski-Różniak
06.05.2024-02.06.2024

Koordynacja wystawy: Maciej Kwietnicki, Alicja Kochanowicz

Link do wydarzenia na fb: https://fb.me/e/4v1hiw6qO

Możliwość oglądania wystawy codziennie pomiędzy 8.00 a 18.00 na Wydziale Sztuk Pięknych UMK, ul. Sienkiewicza 30/32.

Wszystkie wcześniejsze wystawy można obejrzeć na https://szatnia.online/
---------

16 maja 2024 r. zapraszamy do Galerii Forum na godz. 15:15 na spotkanie z bohaterem Szatni - Tytusem Szabelskim-Różniakiem. Podczas wydarzenia Autor opowie o projekcie AMZN, pokazywanym aktualnie w Szatni, a także przedstawi swoje inne działania artystyczne.

 
AMZN. W grudniu 2018 roku zatrudniłem się na chwilę w centrum logistycznym Amazona w Sadach pod Poznaniem, by zobaczyć od podszewki jak w mikroskali działa jedna z największych firm na świecie. W ten sposób rozpocząłem pracę nad projektem AMZN, który ma obrazować całokształt funkcjonowania internetowego giganta: od materialności ogromnych hal, przez warunki pracy, specyficzną korporacyjną kulturę, po wizje przyszłości, kreowane przez kierownictwo firmy. Jak możemy się do nich odnieść i czy w ogóle możemy odebrać naszą przyszłość z rąk najzamożniejszych ludzi świata? Jak wspierać osoby walczące o prawa pracownicze i – w szerszej perspektywie – równość i sprawiedliwość społeczną?
 
Amazon jest tylko przykładem, choć niezwykle nośnym i dobitnym, jak wkrótce może wyglądać cała nasza rzeczywistość. Lub jak już wygląda: schowana za gładkim interfejsem internetowego sklepu i niemal pozbawioną okien ścianą magazynowej hali. Ubrana w ekscytujące technologiczne metafory, skrywające wyzysk i nierówności majątków, wiedzy i wpływów. AMZN jest multimedialnym, wielowątkowym projektem, którego trzonem jest seria fotografii hal magazynowych firmy. Wokół nich układają się narracje walk pracowniczych zawarte w zebranych ulotkach związkowych, opowieści o międzyludzkiej solidarności w dobie automatyzacji, próby fotograficznego odtwarzania opresyjnych procedur pracy czy w końcu ironiczne spojrzenie na perspektywę klientów. Większość tych elementów spaja specjalnie zaprojektowana przez studio Rytm Digital strona internetowa, wyprodukowana w Laboratorium Narracji Wizualnych przy łódzkiej Szkole Filmowej. Amzn.vnlab.org stanowi rodzaj interaktywnego magazynu zawierającego nie tylko prace artystyczne, ale także artykuły i cytaty, stanowiąc osobną całość, jak i suplement do wystaw. Tytus Szabelski-Różniak
-------
 
Tytus Szabelski-Różniak – ur. 1991, fotograf i artysta wizualny. Absolwent dziennikarstwa i komunikacji społecznej na UMK w Toruniu oraz fotografii na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu, gdzie zdobył tytuł doktora. Współpracował z toruńskim Centrum Sztuki Współczesnej, Galerią Miłość oraz „Krytyką Polityczną”, członek toruńskiej Grupy nad Wisłą. Finalista ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów na najlepszy dyplom artystyczny (m. in. Najlepsze dyplomy ASP 2016 w Gdańsku oraz StartPoint Prize 2016 w Pradze). Jego prace są częścią kolekcji Galerii Miejskiej Arsenał w Poznaniu oraz kolekcji sztuki hotelu Raffles Europejski w Warszawie. Laureat stypendium pamięci Konrada Pustoły dla fotografa zaangażowanego społecznie (2017), rezydent w Biennale Warszawa (2020) oraz w galerii Trafó w Budapeszcie (Visual and Sound Arts Residency Program Funduszu Wyszehradzkiego, 2021).
Uczestniczył w programie Parallel – European Photo Based Platform (2019–2020) oraz współtworzył festiwal artystyczny Nowe Ciepło w Nowym Mieście Lubawskim. Redagował internetowy magazyn o fotografii „Magenta”, naukowy magazyn artystyczny „Postmedium” i magazyn o sztuce Europy Środkowo-Wschodniej „BLOK”. Obecnie zawodowo związany z Laboratorium Narracji Wizualnych przy PWSFTviT w Łodzi. www.tytusszabelski.com; www.amzn.vnlab.org

pozostałe wiadomości