Kontakt ul. Sienkiewicza 30/32, 87-100 Toruń
tel.: (+48) 56-611-38-10

WYSTAWA SZKŁA ARTYSTYCZNEGO W KRAKOWSKIEJ HUCIE SZKŁA

Zdjęcie ilustracyjne

Zapraszamy do Krakowskiej Huty Szkła na wystawę „EKSPERYMENT”,  z udziałem pracowniczek i pracowników Wydziału Sztuk Pięknych UMK. Wernisaż odbędzie się 17 maja 2024 o godzinie 19:00. Wystawa potrwa do 30 sierpnia 2024 roku.

To wyjątkowa okazja, by zobaczyć osiemnaście obiektów, w których każdy z twórców postawił sobie za cel przekroczenie swoich dotychczasowych granic i eksperymentowanie z treścią i przesłaniem swojego dzieła, ale też technologią użytych materiałów.

Uczestnicy wystawy: Marzena Wilk, Anna Wójcicka, Andrzej Kałucki (Katedra Malarstwa WSzP UMK), Adam Kaźmierczak (Katedra Konserwacji-Restauracji Architektury i Rzeźby WSzP UMK), Magdalena Wodarczyk, Dagmara Bielecka, Grzegorz Bibro, Natalia Komorowska, Magdalena Kuźniarz, Katarzyna Gemborys, Goshka Białek, Joanna Muzyka, Katarzyna Krej, Anna Jura, Katarzyna Harasym, Katarzyna Węgrzyn, Anna Mikoda, Jarosław Kozioł.

„Eksperyment”. Czy szkło jest materiałem, który sprzyja artystycznym eksperymentom? Na to pytanie już niedługo odpowiedzą twórcy ze Związku Artystów Szkła w ramach wystawy o eksperymentalnym charakterze w Krakowskiej Hucie Szkła. Prezentowani artyści pochodzą z różnych miast i reprezentują różne pokolenia, więc naturalnie mają inne doświadczenia i dokonania artystyczne. Łączy ich chęć eksperymentowania w obszarze sztuki i to właśnie skłoniło ich do wspólnego pokazania swoich dokonań.

Część z nich bada granice szklanego tworzywa, biorąc na warsztat metody kształtowania szkła i wprowadzając autorskie modyfikacje. Inni podejmują wyzwania wobec tradycji i historii szkła. Są też tacy, dla których szkło jako medium jest „artystyczną podróżą w nieznane” i to materiał prowadzi ich w nowe twórcze obszary. Można też znaleźć osoby, które traktują szkło jako medium do mówienia o współczesności i poruszają/komentują ważne aktualne wydarzenia. Wśród nich są też takie, które eksperymentują w reakcji na kondycję naszej planety i zmieniające się warunki (kurczenie się światowych zasobów piasku czy wzrost kosztów energii), które mobilizują do podejmowania działań 3R (reuse, reduce, recycle) i prowokują do poszukiwania nowych ścieżek twórczych. Podejść do szkła jest wiele, więc również wspólna ekspozycja prac będzie niezwykłym eksperymentem. Wystawa jest zlokalizowana w Krakowskiej Hucie Szkła, która na potrzeby tego eksperymentalnego działania stanie się „artystycznym laboratorium”.

Krakowska Huta Szkła jest miejscem, które przybliża historię i technologię sztuki szklarskiej poprzez działalność edukacyjną, dydaktyczną, wystawienniczą i kulturalną. Odbywają się tam pokazy formowania szkła, pozwalające z bliska poznać fascynujący proces powstawania szkła, a także umożliwiające wypróbowanie swoich sił w zawodzie hutnika-szklarza. W obrębie huty funkcjonuje również Galeria Lipowa 3, która oferuje oryginalne, ręcznie wykonane wyroby Krakowskiej Huty Szkła - wazony, patery, misy, karafki, kieliszki i figurki. Podczas wizyty można również zobaczyć stałą ekspozycję "Szkło w Krakowie. Przemysł i sztuka. 1931-1998", dotyczącą historii i technologii szklarstwa. Obejmuje ona zbiór oryginalnych narzędzi używanych do ręcznego wytwarzania szkła, kolekcję zabytkowych naczyń szklanych pochodzących z przełomu XIX i XX wieku, a także kolekcję współczesnych artystycznych szkieł kolorowych, które zostały wytworzone w latach 1969-1998 przy Lipowej 3.

----------------

Wydarzenie zostało dofinansowane przez Centrum Łukasiewicza w ramach Zadania Zleconego Prezesa Centrum Łukasiewicza "Popularyzacja współczesnych technologii szklarskich w kontekście historycznym i kulturowym".

Patroni: Centrum Łukasiewicza, Krakowska Huta Szkła, Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu oraz Wydział Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

pozostałe wiadomości