W dniu 17 kwietnia 2024 r. zmarła prof. dr hab. Mirosława Rochecka. Żegnamy Panią Profesor ze smutkiem. Rodzinie oraz Bliskim składamy wyrazy głębokiego współczucia. Uroczystości pogrzebowe odbyły się w poniedziałek 22 kwietnia 2024 roku w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Toruniu i na cmentarzu przy ul. Wybickiego.
Mirosława Rochecka. Urodzona w 1960 r. w Sępólnie Krajeńskim. Studiowała na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Dyplom z malarstwa zrealizowała w pracowni prof. Mieczysława Wiśniewskiego w 1989 r. Na Wydziale Sztuk Pięknych UMK pracowała od 1996 roku. W 2000 roku obroniła doktorat w dziedzinie malarstwa: Duch i materia w malarstwie. W 2006 roku uzyskała habilitację w dziedzinie sztuki. Od 2012 r. pracowała na stanowisku profesora uniwersytetu. Tytuł profesora otrzymała w 2021 roku. Prowadziła pracownię malarstwa dla studentów kierunku konserwacja i restauracja dzieł sztuki.
Twórczość artystyczną realizowała w zakresie malarstwa. Zasadniczym problemem twórczości było wyrażanie treści duchowych przez materię malarską. Wykorzystywała język syntetycznej formy abstrakcyjnej, która była oparta na symbolice światła i koloru. Swoją twórczą uwagę kierowała w stronę wartości duchowych i chrześcijańskich. Dorobek artystyczny to ponad 30 wystaw indywidualnych w Polsce i za granicą, m.in. w Toruniu, Włocławku, Rzeszowie, Gorzowie Wlkp., Warszawie, Ostrowcu Świętokrzyskim, Krakowie, Pile, Olsztynie, Gludsted oraz Ribe (Dania), Teltow, Berlinie, Poczdamie (Niemcy). Uczestniczyła w ponad 200 wystawach zbiorowych, konkursach, plenerach i sympozjach artystycznych w kraju i za granicą (Francja, Niemcy, Dania, Litwa, Ukraina, Słowacja).
Uzyskała wiele nagród i wyróżnień w toruńskich konkursach ZPAP „Dzieło Roku” (1992-2009) oraz m.in.: Medal na X Biennale Sztuki Sakralnej – Sacrum 2000 w Gorzowie Wielkopolskim (2000); wyróżnienie w dziedzinie malarstwa na III Polygonyum – BWA Bydgoszcz (2013). Autorka publikacji: Tajemnice światła i koloru, Wydawnictwo Naukowe UMK, Toruń 2007; Hierofanie. Wyrazić sacrum, Wydawnictwo Naukowe UMK, Toruń 2022.
Wieloletnia kierowniczka Galerii Forum Wydziału Sztuk Pięknych UMK. Inicjatorka i opiekun artystyczny Akademickiej Przestrzeni Sztuki UMK (m.in. na Wydziale Teologicznym UMK). Kuratorka wystaw problemowych, m.in.: Wstańcie – Chodźmy, katedra św. Janów (Toruń 2008); Ars-Principia z okazji kanonizacji Jana Pawła II, Akademicka Przestrzeń Sztuki – UMK; Projekt 966. Jubileusz narodowy, Sztuka Polska 2016 z okazji jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski, Niewiasta obleczona w słońce… Fatima 1917-2017, wystawa z okazji jubileuszu 100-lecia objawień w Fatimie, Ogólnopolska Wystawa Sztuki Współczesnej "Wyszyński - Pater Patriae". Współorganizatorka Forum Malarstwa Polskiego w Lesku (1999–2011). Redaktorka wielu opracowań m.in.: Znaki Apokalipsy: międzynarodowa wystawa sztuki współczesnej FS Forum Sztuki, 2020, Toruń. Autorka tekstów zawartych w katalogach, poświęconych twórczości m.in. Stefana Kościeleckiego, Andrzeja Guttfelda, Bogdana Przybylińskiego.