Projekt dofinansowany ze środków z budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach programu "Doskonała Nauka II" https://www.gov.pl/web/nauka/doskonala-nauka
W czwartek 11.04.2024 r. rozpoczyna się interdyscyplinarna międzynarodowa konferencja naukowa z cyklu Textus et pictura V: „Klocek – kolekcja – miscellanea. Średniowieczna książka jako zbiór”. Konferencja potrwa do 13.04.2024 r. Wstęp na obrady wolny. Zapraszamy do sali audytoryjnej Biblioteki Uniwersyteckiej! Pełen program konferencji dostępny jest TU.
W tegorocznych obradach wezmą udział specjaliści w zakresie badań nad dawną książką z kilkudziesięciu ośrodków naukowych, archiwów i bibliotek, w tym goście z zagranicy. Większość referatów związana jest z tematem przewodnim konferencji, jakim jest średniowieczna książka złożona (ang. composite book). Prezentacje zostały uporządkowane w blokach tematycznych, analizujących to zagadnienie w aspektach: metodologicznym, źródłoznawczym, kodykologicznym (struktura materialna) / konserwatorskim.
W czwartek i piątek konferencję uświetnią dwa wykłady wieczorne – 11.04.2024 o godz. 18:30 dr Milady Studničkovej z Czeskiej Akademii Nauk, a 12.04.2024 o godz. 18:00, prof. Claudii Colini z Uniwersytetu w Hamburgu.
W piątek w godzinach 9.00–15.00 odbędą się panele poświęcone realizowanym aktualnie lub zakończonym niedawno projektom badawczym w zakresie badań nad manuskryptami, w którym zaprezentują się zespoły badawcze: „Understanding Medieval Artefacts” z Uniwersytetu w Hamburgu, zespół badań nad modlitewnikami czeskimi z Czeskiej Akademii Nauk w Pradze, zespoły grantów NPRH: „Liturgica Poloniae” oraz „Kronika cystersów pelplińskich”, oraz – reprezentujący nasz Wydział – zespół projektu „Ratujemy Pelplińską Biblię Gutenberga”.
Przez cały czas trwania obrad prezentowana będzie sesja posterowa, na której wyniki badań przedstawią: zespół konserwatorski z Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu, zespół projektu „Ratujemy Pelplińską Biblię Gutenberga” oraz Sekcja Kodykologiczna Koła Naukowego Historyków Sztuki Średniowiecza z naszego wydziału. Na zakończenie konferencji zaplanowana jest dyskusja panelowa.
Strona konferencji: https://textus-et-pictura.umk.pl/