W dniu 16 kwietnia 2024 r. o godz. 13:30 dr Radek Przedpełski z Trinity College Dublin wygłosi otwarty wykład "Sztuka a chaosmotechnika. Cybernetyczne modelowanie przygodności - alternatywne kosmologie - sploty skal czasu w polskiej neoawangardzie lat 70". Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do Sali Tymona na Wydziale Sztuk Pięknych UMK przy ul. Sienkiewicza 30/32.
Prezentacja przybliży cybernetyczne modelowanie przygodności w sztuce podług nomadycznej teorii Jerzego Ludwińskiego (1930–2000), którego diagramy ukazują otwarcie chronologicznego porządku sztuki ku nietrwałym zrostom niejednorodnych skal czasu. Teoria Ludwińskiego, konkurencyjna wobec dialektycznej cybernetyki socjalistycznego zarządzania autorstwa Oskara Langego, zostanie zestawiona z „podróżującymi w czasie” działaniami artystycznym Marka Koniecznego oraz Natalii LL z drugiej połowy lat 70. XX wieku, gdzie ciało otwiera się na alternatywną organizację pożądania.
-------
Radek Przedpełski jest artystą i badaczem sztuki współczesnej. W 2005 r. ukończył studia magisterskie z filologii angielskiej na UMK, specjalizacja: teoria postkolonialna. Obecnie wykłada interaktywne media cyfrowe na Trinity College w Dublinie. Na tym uniwersytecie ukończył też doktorat ze sztuki i humanistyki cyfrowej. Specjalizuje się w polskiej neoawangardzie artystycznej lat 70., a w szczególności w działaniach artystycznych Marka Koniecznego. Jest współredaktorem tomu poświęconego Deleuze’owi, Guattariemu i sztuce wielości, opublikowanego w Edinburgh University Press w 2020 r., a także razem z Laurą U. Marks, kuratorem corocznego Festiwalu Small File Media organizowanego przez Szkołę Sztuk Kreatywnych Simon Fraser University w Vancouver. Jako artystę interesują go sploty ziemi, kosmosu i technik artystycznych. W czerwcu 2022 r. w galerii Studio T w Vancouver można było oglądać jego multimedialną instalację poświęconą geopoetyce karpackiej. W lipcu 2023 r. uczestniczył w działaniach artystycznych na festiwalu LungA w Seyðisfjörður, w ramach ekologicznej rezydentury artystycznej „Long-Distance Earth-Bound,” której organizatorem było fińskie centrum Helsinki International Artist Programme.