WYSTAWA "A*TYSTKI W TRASIE"

Identyfikacja wizualna: Emilia Lipa

Zapraszamy na wystawę "A*tystki w trasie". Otwarcie odbędzie się 6.04.2024 r. o godz. 17:00 w Galerii Epizod Instytutu Psychologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, ul. Gagarina 39. Wystawa czynna do 31.05.2024 r.

A*tystki w trasie to druga odsłona wystawy kobiet i dziewczyn w spektrum. Pierwsza miała miejsce w 2023 roku w Galerii Labirynt jako podsumowanie projektu Magdaleny Szubielskiej zrealizowanego w ramach stypendium Prezydenta Miasta Lublin. W ramach projektu odbył się cykl spotkań samorzeczniczych, podczas których uczestniczki szukały pozytywnych stron autystycznego doświadczenia. Duża część prac prezentowanych na wystawie to efekty projektu. Niektóre realizacje zostały wyciągnięte z szuflad i domowych archiwów. Prezentacja w Toruniu jest uzupełniona o nowe prace oraz została wpisana w przestrzeń Instytutu Psychologii UMK w Toruniu. Do grupy lubelskich a*tystek dołączyła ponadto studentka z Torunia. Wszystkim pracom towarzyszą teksty, w których każda z uczestniczek wystawy odsłania rąbka tajemnicy dotyczącej tego, jak to jest być a*tystką.

A*tystki: Anna Bigos, Nina Bułtowicz, Malwina Derengowska, Paulina Garbiec, Kamilla Jabłońska, Dorota Mościbrodzka, Magdalena Szubielska.

Kuratorki: Agata Sztorc-Gromaszek, Magdalena Szubielska

Koordynatorki: Joanna Dreszer, Katarzyna Łyszkowska, Aleksandra Sojak-Borodo

Identyfikacja wizualna: Emilia Lipa

Tłumaczenia: Ewelina Choma, Volodymyr Dyshlevuk, Katarzyna Kaczor, Krystian Kamiński, Ewelina Lachowska, Lena Łaś, Wioletta Stępniak, Arleta Tokarska, Sofiia Kadian, Sonia Katarzyna Borysiak. Tłumaczenia na język angielski zostały zrealizowane przez studentki Katedry Lingwistyki Stosowanej Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie pod kierunkiem Krystiana Kamińskiego.

Organizatorzy: Galeria Epizod, Wydział Sztuk Pięknych UMK, Instytut Psychologii UMK, Katedra Kognitywistyki UMK

Organizacje partnerskie: Ośrodek Psychoterapii i Rozwoju Osobistego RemedisPRO, Galeria Labirynt, Stowarzyszenie “Otwieracz”, Fundacja Toruńskiej Psychologii, Katedra Lingwistyki Stosowanej Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Agencja Nieruchomości METROHOUSE, Toruńskie Apartamenty.

Wystawa jest współfinansowana z projektu BITSCOPE.

Wystawa organizowana jako wydarzenie towarzyszące 11 Międzynarodowej Wystawie Rysunku Studenckiego RYSOWAĆ TERAZ oraz impreza w ramach Światowego Miesiąca Autyzmu.