Kontakt ul. Sienkiewicza 30/32, 87-100 Toruń
tel.: (+48) 56-611-38-10

SZTUKA ŚWIATA W GAUGER ART GALLERY POD KURATELĄ JANA W. SIENKIEWICZA

Zdjęcie ilustracyjne

Zapraszamy na wystawę "Przestrzeń dialogu – dialog przestrzeni", której kuratorem jest prof. dr hab. Jan Wiktor Sienkiewicz. Na wystawie pokazywane są prace dwojga artystów: Jörga Plickata – rzeźba i rysunek oraz Rotraut Fischer – rzeźbiarska biżuteria. Wystawa prezentowana jest od 9.04.2024 r. do 21.04.2024 r. w Muzeum im. Bolesława Biegasa w Warszawie (Al. Jerozolimskie 51).

Wernisaż wystawy odbędzie się 9.04.2024 r. o godz. 18:00, jednak z uwagi na zamknięty charakter imprezy, organizator zastrzega, że wernisaż przeznaczony jest wyłącznie dla osób, które otrzymały zaproszenia i potwierdziły przybycie.

Więcej o wystawie: http://pai.media.pl/dzialania/biegas_sztuka_swiata/index.php

Z opisu kuratorskiego (pełen tekst do pobrania w języku polskim i w języku angielskim w PDF).

Jörg Plickat należy do najbardziej uznanych współczesnych rzeźbiarzy w Niemczech i na świecie. Początkowo jego realizacje rzeźbiarskie miały charakter figuratywny. Po 1985 roku, jego realizacje zaczęły ewoluować w kierunku form abstrakcyjnych i geometrycznych, chociaż sylwetka ludzka z zredukowanej formie, w niektórych dziełach wielokrotnie jest zauważalna. W tworzonych przez Plickata od drugiej połowy lat 80. XX wieku dziełach rzeźbiarskich, konsekwentnie czytelne są odniesienia do europejskiej tradycji awangardowej, które okazały się również świeże i atrakcyjne w XXI wieku, pomimo obecnych na przełomie lat 80. i 90. XX wieku, tak w rzeźbie jak i architekturze postmodernistycznych tendencji (by przywołać chociażby dzieła dekonstrukcyjne Frank Owen Gehryego)  – kwestionujących oświeceniowe postawy nowoczesności jakie niosła ze sobą tradycja awangardowa. (...) Moje doświadczenia z rzeźbami artysty, które po raz pierwszy zobaczyłem w przestrzeniach wielkich hal wystawienniczych na Międzynarodowej Wystawie Sztuki Współczesnej Nord Art w niemieckim  Büdelsdorfie przed kilkoma laty, nazwałbym „przestrzenią dialogu – dialogiem przestrzeni“. Niemiecki artysta w sposób jedyny dla siebie – zwłaszcza w realizacjach wielkoformatowych, operuje problematykę przestrzeni i wzajemnych relacji między pojęciem przestrzeni, a poznaniem cech przestrzennych; twórczego do nich odniesienia i filozoficznych aspektów ujmujących przestrzeń w kategoriach praw opisujących i charakteryzujących ten fenomen (...).

Rotraut Fischer. Urodzona w Sulzbergu/Allgäu, Niemcy. Od 1975 roku pracuje jako niezależny rzeźbiarz, złotnik i projektant biżuterii. (...) Jej biżuteryjne „rzeźby” wyróżniają się indywidualnie przemyślanym wyborem materiałów, estetyką i formą kompozycji. Rzeźbiarska biżuteria charakteryzuje się niekonwencjonalnymi połączeniami materiałów, przy jednoczesnym zachowaniu silnego zmysłu formalnego dzieł. Jej biżuteryjne rzeźby powstają poprzez połączenie srebra, złota i kamieni szlachetnych, z umiejętnym wydobyciem napięcia pomiędzy delikatnością a surowością. Artystka często łączy w swoich kompozycjach szlachetne metale z naturalnymi kamieniami lub ich fragmentami. Niejednokrotnie znalezione w naturze porowate kamienie - stanowią rdzeń jej biżuteryjnych kompozycji. Jak sama mówi: „Pracuję wokół odkrytego elementu, wykorzystując moje koncepcje rzeźbiarskie (...) zawsze kieruję się wyraźną koncepcją formalną, łącząc diamenty, akwamaryny i opale ze srebrem i złotem. Te cenne komponenty harmonijnie współistnieją w kompozycjach rzeźbiarskich, tworząc równowagę estetyczną.” Artystka podkreśla, że w jej dziełach nie istnieje „tradycyjna hierarchia” użytych materiałów. W przeciwieństwie do jubilerskiej tradycji, gdzie kultywowane jest „honorowanie“ (jako najsilniejszy i najcenniejszy element dzieła jubilerskiego) kamieni szlachetnych, w dziełach Rotraut Fischer panuje estetyczny balans i równowaga pomiędzy różnorodnymi materiałami. Takie podejście do materiałów, jak i całej kompozycji dzieła, jest w pracach Fischer konsekwencją wpływ na jej dzieła idei związanych ze sztuką konceptualną (...).  Jan Wiktor Sienkiewicz

pozostałe wiadomości