Mamy przyjemność zaprosić na wykład naszej pracowniczki - dr Katarzyny Cytlak, która przyjęła zaproszenie na spotkanie Szkoły Nestorów Nauki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Katarzyna Cytlak wygłosi wykład pt. "Kondensacja śladów przeszłości i przyszłości na postperyferiach: Artystyczne zaangażowanie w konteksty postkolonialne i postautorytarne". Spotkanie odbędzie się w dniu 27 marca 2024 r. o godzinie 17:00 w Auli Lubrańskiego, ul. Wieniawskiego 1, Poznań.
Zapraszamy również do śledzenia transmisji online: https://youtube.com/live/je96mn8BGYg?feature=share.
O wykładzie. Wykład analizuje archiwalny i historiograficzny zwrot w sztuce współczesnej, który powstał w odpowiedzi na postautorytarne, postkomunistyczne i pokryzysowe konteksty. Odnosi się do koncepcji Vergangene Zukunft (przeszłej przyszłości) niemieckiego filozofa Reinharta Kosellecka, jego idei wielości czasów historycznych; pojęcia czasu splątania kameruńskiego filozofa Achille Mbembe; oraz koncepcji heterogeniczności wielotemporalnej argentyńsko-meksykańskiego socjologa Néstora Garcíi Cancliniego. Poprzez analizę najnowszych hybrydycznych dzieł sztuki autorstwa Clemente Padína (Urugwaj), Marka Sobczyka (Polska), Tamása Kaszása (Węgry), Kiluanji Kia Hendy (Angola) i Michaela Rakowitza (Irak/Stany Zjednoczone), wykład koncentruje się na tym, w jaki sposób artyści ci konstruują metahistoryczne narracje o dominacji i oporze na podstawie obrazów zaczerpniętych z kultury wysokiej i popularnej. Prace te są odpowiedzią na postautorytarną traumę, kryzys społeczno-polityczny i ogólny stan ideologicznego zamieszania charakterystyczny dla regionów świata położonych pomiędzy głównymi ośrodkami władzy. Zamiast odwoływać się do faktów historycznych, artyści odnoszą się do kultury popularnej, osobistych doświadczeń, wspomnień, oczekiwań i (niespełnionych) nadziei lub (niezrealizowanych) projektów z przeszłości.
O Szkole Nestorów Nauki. Działa od kilku lat na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, będąc unikatową w Polsce instytucją akademicką. Założona i prowadzona przez dwoje uczonych - profesora Kazimierza Przyszczypkowskiego i doktor Izabelę Cytlak. W jej ramach systematycznie organizowane są wykłady akademickie, których pokłosiem są także tomy zbiorów wykładów publikowane przez Wydawnictwo Naukowe UAM. Wykłady nestorów nauki odbywają się co miesiąc, gromadząc około 200 uczestników – naukowców z różnych dziedzin i młodzież akademicką oraz są transmitowane i utrwalane na YouTube.
O Autorce. Dr Katarzyna Cytlak jest historyczką sztuki. Pracuje w Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu w Katedrze Historii Sztuki Nowoczesnej i Pozaeuropejskiej, prowadząc zajęcia na kierunku krytyka artystyczna. Jej badania koncentrują się wokół twórczości artystycznej w Europie Środkowej i Ameryce Łacińskiej. Zajmuje się sztuką konceptualną, architekturą radykalną i utopijną, sztuką zaangażowaną społecznie oraz teorią sztuki w odniesieniu do krajów postsocjalistycznych, widzianą z perspektywy transmodernistycznej i transnarodowej. W 2012 roku uzyskała z wyróżnieniem tytuł doktora na Uniwersytecie Paris 1 Panthéon-Sorbonne. Następnie odbyła staż podoktorski w Consejo Nacional de Investigaciones Científicas y Técnicas w Argentynie oraz na Uniwersytecie San Martín w Argentynie. Pracowała w Szkole Nauk Humanistycznych Uniwersytetu San Martín w Argentynie. Jest stypendystką Uniwersytetu Paris 4 Sorbonne (Paryż), Terra Foundation for American Art (Chicago) oraz Institut National d'Histoire de l'Art (Paryż). Jest członkinią Red Conceptualismos del Sur – międzynarodowej platformy badawczej zrzeszającej krytyków i historyków sztuki z Ameryki Południowej, członkinią Polskiego Instytutu Badań nad Sztuką Świata, AICA – Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Sztuki. W 2023 roku otrzymała drugie miejsce w prestiżowej nagrodzie Stowarzyszenia Krytyków Sztuki AICA - Incentive Prize for Young Art Critics.