JUSTYNA GRZEBIENIOWSKA-WOLSKA W GALERII "DWORZEC ZACHODNI"

Zapraszamy na wystawę Justyny Grzebieniowskiej-Wolskiej pt. „Narodziny” oraz improwizację taneczną „Motyl”. Wydarzenie odbędzie się w Galerii Dworzec Zachodni 18 marca 2024 r. o godz. 20:00.

Wystawa stanowi fascynujące połączenie sztuki malarstwa i tańca. W procesie twórczym artystka stara się przenieść dynamikę ruchu, charakterystyczną dla tańca, na płaską powierzchnię obrazu. Zwraca uwagę na kompozycję, kolor, światło oraz fakturę, wykorzystując różnorodne materiały, takie jak naklejane papiery o różnej strukturze, piasek, sypki brokat czy cekiny, aby wzbogacić doznanie wizualne.

Justyna Grzebieniowska-Wolska skupia się głównie na ludzkiej figurze, często uchwyconej w ruchu i wyrażającej emocje. Inspiruje ją bogactwo kolorów, symbolika i pantomima ruchu tańców afrokubańskich. Cykl rysunków pt. „Taniec emocji" jest połączeniem malarstwa z performance, gdzie artystka wchodzi w interakcję ze swoimi dziełami, tworząc z nimi harmonijną całość. Inspiracją do tego projektu są również choreografie, takie jak "The cry" Alvina Ailey'a, które artystka cytuje poprzez gesty i ruch. Wykorzystanie muzyki w improwizacji tanecznej podkreśla momenty zatrzymania obrazu lub jego ruchu, tworząc dynamiczną narrację pomiędzy obrazami a tańczącą postacią. Światło follow spot, specjalnie użyte w projekcie, pomaga wyłonić szczególne fragmenty obrazów lub postaci, tworząc nowe wrażenia wizualne. Projekt ten niesie ze sobą potencjał dalszego rozwoju, a korelacja między tańcem a malarstwem przynosi ogromną siłę przekazu. Jest to nie tylko wernisaż, ale prawdziwy spektakl, który angażuje widza na wielu poziomach doświadczenia artystycznego.

Justyna Grzebieniowska-Wolska - urodzona w 1976 roku w Gdańsku. W 1989 roku uczyła się w Junior High School w Teksasie, gdzie uczęszczała na lekcje tańca. Po powrocie ze Stanów, w 1993 roku zorganizowała swoją pierwszą wystawę w Liceum im. Dobiszewskiego w Warszawie. Studia na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu uzyskując dyplom z wyróżnieniem w pracowni prof. Jana Pręgowskiego w 2000 roku. W 2011 obroniła doktorat pokazując cykl obrazów: „W rytmie”. Pracuje na stanowisku adiunkta w Katedrze Malarstwa na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu.