W Centrum Badań i Konserwacji Dziedzictwa Kulturowego przy Wydziale Sztuk Pięknych UMK zakończono I etap konserwacji zespołu zabytków archeologicznych odkrytych na terenie Papowa Biskupiego, gm. loco, st. Nr 82. Niezwykłego odkrycia skarbu dokonano na terenie zanikłego jeziora, obecnie pola uprawnego. Zespół zabytków archeologicznych z Papowa Biskupiego wykonany jest w przeważającej większości z brązu cynowego. Te niezwykle cenne i wyjątkowe artefakty to m.in. formy obręczowe ozdób dłoni i szyi, szpile, zausznice gwoździowate czy ozdoby z końskiej uprzęży. Ich zróżnicowany charakter, rodzaj nawarstwień oraz stan zachowania wymagał szczególnej uwagi, cierpliwości i precyzji w podejmowanych zabiegach konserwatorskich.
Badania i konserwację - w ścisłej współpracy z dr. hab. Jackiem Gackowskim, prof. UMK z Katedry Prahistorii Instytutu Archeologii UMK - przeprowadził zespół pracowników z Katedry Konserwacji i Restauracji Architektury i Rzeźby Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu pod kierunkiem kierownika katedry dr. hab. Piotra Niemcewicza, prof. UMK.
Prace badawcze i konserwatorskie w dużej części finansowane były przez Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego za pośrednictwem Kujawsko-Pomorskiego Centrum Dziedzictwa w Toruniu reprezentowanego przez dr. Marka Rubnikowicza - dyrektora. Wsparcia finansowego na przeprowadzenie konserwacji udzielił również Sambor Gawiński – Kujawsko-Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków, który był także inicjatorem przekazania skarbu pod opiekę merytoryczną prof. Jackowi Gackowskiemu i do prac konserwatorskich oraz badawczych pracownikom Laboratorium w Centrum Badań i Konserwacji Dziedzictwa Kulturowego przy Wydziale Sztuk Pięknych UMK. Prace badawcze-konserwatorskie prowadził zespół pracowników-chemików pod kierunkiem dr. Andrzeja Podgórskiego i dr Grażyny Szczepańskiej. Prace konserwatorskie przy tych bezcennych artefaktach prowadzone były przez mgr Arlettę Piasecką.
Przebieg prac badawczo-konserwatorskich przy 450 artefaktach Skarbu z Papowa Biskupiego kontrolowany był od strony formalnej i merytorycznej przez dr. Marka Rubnikowicza, Sambora Gawińskiego i dr. hab. Jacka Gackowskiego, prof. UMK oraz dr. hab. Piotra Niemcewicza, prof. UMK.
Ze strony Wydziału Sztuk Pięknych osobami odpowiedzialnymi za realizację umowy w ramach współpracą między WSP UMK w Toruniu i Marszałkiem Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków były: dr hab. Joanna Kucharzewska, prof. UMK – dziekan Wydziału i dr hab. Magdalena Iwanicka, prof. UMK – Dyrektor CBiKDK.
Autor zdjęć: Adam Fisz