Kontakt ul. Sienkiewicza 30/32, 87-100 Toruń
tel.: (+48) 56-611-38-10

ARCHEOLOGICZNY SKARB W RĘKACH KONSERWATORÓW

Zdjęcie ilustracyjne

W Centrum Badań i Konserwacji Dziedzictwa Kulturowego przy Wydziale Sztuk Pięknych UMK zakończono I etap konserwacji zespołu zabytków archeologicznych odkrytych na terenie Papowa Biskupiego, gm. loco, st. Nr 82. Niezwykłego odkrycia skarbu dokonano na terenie zanikłego jeziora, obecnie pola uprawnego. Zespół zabytków archeologicznych z Papowa Biskupiego wykonany jest w przeważającej większości z brązu cynowego. Te niezwykle cenne i wyjątkowe artefakty to m.in. formy obręczowe ozdób dłoni i szyi, szpile, zausznice gwoździowate czy ozdoby z końskiej uprzęży. Ich zróżnicowany charakter, rodzaj nawarstwień oraz stan zachowania  wymagał szczególnej uwagi, cierpliwości i precyzji w podejmowanych zabiegach konserwatorskich. 

Badania i konserwację - w ścisłej współpracy z dr. hab. Jackiem Gackowskim, prof. UMK z Katedry Prahistorii Instytutu Archeologii UMK - przeprowadził zespół pracowników z Katedry Konserwacji i Restauracji Architektury i Rzeźby Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu pod kierunkiem kierownika katedry dr. hab. Piotra Niemcewicza, prof. UMK.

Prace badawcze i konserwatorskie w dużej części finansowane były przez Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego za pośrednictwem Kujawsko-Pomorskiego Centrum Dziedzictwa w Toruniu reprezentowanego przez dr. Marka Rubnikowicza - dyrektora. Wsparcia finansowego na przeprowadzenie konserwacji udzielił również Sambor Gawiński – Kujawsko-Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków, który był także inicjatorem przekazania skarbu pod opiekę merytoryczną prof. Jackowi Gackowskiemu i do prac konserwatorskich oraz badawczych pracownikom Laboratorium w Centrum Badań i Konserwacji Dziedzictwa Kulturowego przy Wydziale Sztuk Pięknych UMK. Prace badawcze-konserwatorskie prowadził zespół pracowników-chemików pod kierunkiem dr. Andrzeja Podgórskiego i dr Grażyny Szczepańskiej. Prace konserwatorskie przy tych bezcennych artefaktach prowadzone były przez mgr Arlettę Piasecką.

Przebieg prac badawczo-konserwatorskich przy 450 artefaktach Skarbu z Papowa Biskupiego kontrolowany był od strony formalnej i merytorycznej przez dr. Marka Rubnikowicza, Sambora Gawińskiego i dr. hab. Jacka Gackowskiego, prof. UMK oraz dr. hab. Piotra Niemcewicza, prof. UMK.

Ze strony Wydziału Sztuk Pięknych osobami odpowiedzialnymi za realizację umowy w ramach współpracą między WSP UMK w Toruniu i Marszałkiem Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków były: dr hab. Joanna Kucharzewska, prof. UMK – dziekan Wydziału i dr hab. Magdalena Iwanicka, prof. UMK – Dyrektor CBiKDK.

Autor zdjęć: Adam Fisz

pozostałe wiadomości

galeria zdjęć

Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture.