NAJLEPSZE PRACE DYPLOMOWE Z NAUK O SZTUCE

Historyczna fotografia domostwa przy ul. Mostowej 14 w Toruniu z wyróżnionej pracy magisterskiej Ady Kokot; źródło zdjęcia: Cyfrowa Biblioteka Narodowa Polona, https://fotopolska.eu/, dostęp 5.07.2022

Przyznane zostały nagrody i wyróżnienia za najlepsze prace absolwentów kierunków prowadzonych w ramach dyscypliny Nauki o Sztuce, obronione w 2023 roku. Są to: Nagroda im. prof. Jerzego Remera, Nagroda i Wyróżnienie  im. doc. Jerzego Frycza, Nagroda i Wyróżnienie im. prof. Jadwigi Puciata-Pawłowskiej oraz Nagroda i Wyróżnienie im. prof. Gwidona Chmarzyńskiego.

Nagrodę im. prof. Jerzego Remera, przyznawaną przez Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Okręgowego w Toruniu dla autora wybitnej pracy magisterskiej obronionej na Wydziale Sztuk Pięknych UMK na kierunkach nauczania prowadzonych w ramach dyscypliny Nauki o sztuce, otrzymał w tym roku Jakub Małek, absolwent kierunku Ochrona dóbr kultury, za pracę magisterską pt. "Gotyckie malowidła ścienne w kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Morągu" napisaną pod kierunkiem dr. hab. Juliusza Raczkowskiego, prof. UMK.

Nagrodę im. doc. Jerzego Frycza za najlepszą pracę magisterską obronioną na kierunku Ochrona Dóbr Kultury otrzymała Natalia Borek za pracę pt. "Motywy słowiańskie w sztuce polskiej na przykładzie twórczości wybranych artystów" napisaną pod kierunkiem dr hab. Doroty Kamińskiej-Jones, prof. UMK.

Przyznano również Wyróżnienie im. doc. Jerzego Frycza. Otrzymała je Ada Kokot za wykonaną pod kierunkiem dr. hab. inż. arch. Urlicha Schaafa, prof. UMK pracę magisterską pt. "Więźby dachowe domostwa przy ul. Mostowej 14 w Toruniu powstałych na przestrzeni XVII-XVIII w. Dzieje ich budowy i problematyka konserwatorska".

Nagrodę i Wyróżnienie im. prof. Jadwigi Puciata-Pawłowskiej za najlepsze prace licencjackie obronione na Wydziale Sztuk Pięknych UMK na kierunkach nauczania prowadzonych w ramach dyscypliny Nauki o Sztuce przyznano: Michałowi Radtke z Ochrony Dóbr Kultury za pracę napisaną pod kierunkiem dr hab. Moniki Jakubek-Raczkowskiej, prof. UMK, pt. "Rękopis 19(29) ze zbiorów Biblioteki Diecezjalnej w Pelplinie" (nagroda) oraz Joannie Kubasik z Ochrony Dóbr Kultury za pracę napisaną pod kierunkiem dr Darii Jagiełło pt. "Barokowy kościół pw. śś. Piotra i Pawła oraz XIX-wieczny cmentarz św. Piotra na gnieźnieńskim Zajezierzu - dzieje, problematyka artystyczna i wartościowanie konserwatorskie" (wyróżnienie).

Nagrodę im. prof. Gwidona Chmarzyńskiego otrzymał w tym roku Jakub Jankowiak, absolwent Historii sztuki, za pracę magisterską pt. "Pomnik Tysiąclecia Państwa Polskiego w Bydgoszczy jako element współczesnych sporów o pamięć Polski" napisaną pod kierunkiem prof. dr hab. Ireny Dżurkowej-Kossowskiej. Pod kierunkiem tej samej promotorki powstała także praca uhonorowana Wyróżnieniem im. prof. Gwidona Chmarzyńskiego pt. "Arktyka w XIX-wiecznych brytyjskich sztukach wizualnych widziana przez pryzmat mitu podróżnika – herosa", której autorką jest Martyna Groth.

Wszystkim laureatom i ich promotorom serdecznie gratulujemy! Wręczenie nagród i wyróżnień odbędzie się przed wernisażem wystawy DYPLOM 2023 w dniu 15 lutego 2024 r. o godz. 16.30 w kinie Centrum CSW Znaki czasu w Toruniu.