LXXI SESJA STOWARZYSZENIA HISTORYKÓW SZTUKI Z NAGRODAMI

fot. Michał Kurkowski

W listopadzie 2023 r., w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu odbyła się LXXI sesja naukowa Stowarzyszenia Historyków Sztuki zatytułowana Zniszczyć obraz. Ikonoklazm europejski: akt destrukcji i akt twórczy zorganizowana przez Oddział Toruński Stowarzyszenia.

Pierwszego dnia konferencji odbyło się spotkanie, na którym zostały wręczone nagrody przyznawane przez Stowarzyszenie oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za działalność naukową w dziedzinie historii sztuki oraz prace na rzecz wspierania kultury polskiej, a także opiekę nad zabytkami.

Przyznawaną od 1998 roku nagrodę im. prof. Jerzego Łozińskiego za prace naukowe „ze szczególnym uwzględnieniem prac o charakterze dokumentacyjnym i katalogowym” otrzymali prof. Andrzej Pieńkos i prof. Michał Wardzyński za redakcję tomu Poza Warszawą, IV, Architektura na  Mazowszu od końca XVIII do końca XX wieku, Warszawa 2021 [de facto  2022]. Nagrody wręczała Prezes Zarządu Głównego SHS prof. Anna Czyż oraz prof. Jacek Tylicki.

Wręczone zostały także nagrody im. ks. prof. Szczęsnego Dettloffa przyznawane od lat 50. XX w. za najlepsze w danym roku prace naukowe młodych historyków sztuki, nieprzekraczających 35 lat. Otrzymali je Konrad Niemira, Dominika Piluk, Aleksander Stankiewicz.

Wojewódzki Konserwator Zabytków Sambor Gawiński wręczył złotą odznakę „Za Opiekę nad Zabytkami” p. redaktor Ewie Jarczyk z TV Toruń w uznaniu za wieloletnią działalność na polu szerzenia kultury i opieki nad zabytkami. Zastępca Prezydenta Torunia P. Adrian Mól wręczył złoty medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” prof. Elżbiecie Pileckiej. Było to kolejne uznanie dla prac Pani profesor w tym roku (we wrześniu otrzymała medal „Hereditas Saeculorum”, stanowiący uhonorowanie szczególnych osiągnięć związanych z opieką nad zbytkami i ochroną zabytków).

W obradach konferencyjnych wzięło udział 29 referentów, którzy przedstawili różne oblicza ikonoklazmu od czasów prehistorycznych, przez starożytność, chrześcijaństwo pierwszego tysiąclecia, czasy nowożytne po współczesne. W spotkaniu wzięli też udział delegaci innych oddziałów SHS, zainteresowani badacze różnych dyscyplin, zaproszenie goście oraz studenci Wydziału Sztuk Pięknych UMK z kierunków Ochrona Dóbr Kultury oraz Historia Sztuki. Partnerem w działaniach byli m.in. Wydział Sztuk Pięknych UMK oraz CWS w Toruniu. W prace organizacyjne, przygotowanie wystąpień oraz prowadzenie konferencji zaangażowani byli obecni oraz emerytowani pracownicy Wydziału Sztuk Pięknych UMK: prof. Piotr Birecki, dr Alicja Saar-Kozłowska, prof. Joanna Kucharzewska, prof. Elżbieta Pilecka, prof. Jacek Tylicki. Z zeszytem abstraktów oraz sylwetkami wszystkich prelegentów można zapoznać się TU.

Na spotkaniu odbyła się też promocja książki pt. Kościół św. Jakuba w Toruniu – nowe rozpoznanie (2023, wyd. SHS OT, TNT) wydanej pod redakcją Anny Błażejewskiej, Elżbiety Pileckiej oraz Alicji Saar-Kozłowskiej, a także 16. tomu z cyklu Toruńskie Zabytki toruńskie młodszego pokolenia redagowanej przez Katarzynę Kluczwajd oraz Michała Pszczółkowskiego, zatytułowanego Toruńskie kłopotliwe dziedzictwo: historie z okresu Trzeciej Rzeszy (2023).

Zdjęcia w galerii autorstwa Michała Kurkowskiego.

galeria zdjęć

Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture.