Kontakt ul. Sienkiewicza 30/32, 87-100 Toruń
tel.: (+48) 56-611-38-10

WOZOWNIA. WYKŁAD NIKODEMA PRĘGOWSKIEGO

Zdjęcie ilustracyjne

21.11.2023 (wtorek) o godz. 18.00 dr hab. Nikodem Pręgowski, prof. UMK wygłosi w Galerii Sztuki Wozownia wykład pt. "Projektowanie dla dobra sprawy. Plakaty, które zmieniają świat". Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy!

Historia projektowania graficznego dowodzi, że stało się ono skuteczną formą komunikacji oraz upowszechniania ważnych idei. W szczególności dotyczy to plakatu. Już w czasie modernizmu I generacji dostrzeżono potencjał tkwiący w plakacie, który dzięki swojej skrótowej i lapidarnej formie plastycznej i literackiej mógł w mgnieniu oka oddziaływać na wyobraźnię odbiorcy. Czy projektowanie graficzne ma moc zmieniania otaczającej nas rzeczywistości? Czy może wpływać na opinię publiczną? Czy plakat jest narzędziem inicjującym ważne przełomy? Odpowiedzi na te pytania Nikodem Pręgowski spróbuje znaleźć w subiektywnym i bardzo nieakademickim przeglądzie współczesnego plakatu zaangażowanego w Polsce i za granicami naszego kraju.

Nikodem Pręgowski. Grafik, ilustrator i twórca plakatów. Uczy projektowania graficznego, kaligrafii i typografi na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Założyciel wydawnictwa „Na przykład”. Laureat kilkudziesięciu nagród na międzynarodowych festiwalach i przeglądach plakatu. Jego prace pokazywane były, m.in.: w Belgii, Holandii, Czechach, Ekwadorze, Estonii, Finlandii, Iranie, Niemczech, Norwegii, Peru, Słowacji, Turcji, USA.

pozostałe wiadomości