Kontakt ul. Sienkiewicza 30/32, 87-100 Toruń
tel.: (+48) 56-611-38-10

GALERIA BO Z PROJEKTEM "POR-POL NET"

Zdjęcie ilustracyjne

Galeria BO od 22 czerwca 2023 roku stała się przestrzenią zaadaptowaną na potrzeby polsko-portugalskiej inicjatywy badawczej POR-POL NET. Projekt zainicjowany przez Magdę Górską z Katedry Edukacji Wizualnej i Badań nad Sztuką, doktorantkę Academia Artium Humaniorum UMK oraz Aleksandrę Stokowiec, doktorantkę PhD-COMP Uniwersytetu Lizbońskiego, dotyczy nowych form sieciowości oraz wpływów zjawisk internetowych na współczesne sztuki plastyczne, literaturę i muzykę. Zadanie składa się z trzech komplementarnych części: międzynarodowej wystawy rozproszonej jednocześnie w kilkunastu przestrzeniach w Polsce i w Portugalii, kolokwium teoretycznego oraz publikacji złożonej zarówno z tekstów krytycznych, jak i katalogu. Więcej informacji o projekcie na stronie: www.porpol.net.

Korzystając z położenia Galerii BO w centrum miasta Torunia i zarazem w centrum Polski, oraz zaangażowanych przestrzeni wystawowych, na billboardzie prezentowane są połączone prace dwóch artystek - Any Matilde Souse z Portugalii (z lewej strony) oraz Kamili Walendykiewicz z Polski (z prawej). Całość tworzy jedną wspólną realizację.

Ana Matilde Sousa to portugalska artystka wizualna i pracowniczka Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Lizbońskiego. W 2012 r. współzałożyła niezależne wydawnictwo „Clube do Inferno”, w którym pod pseudonimem Hetamoé zaczęła tworzyć komiksy inspirowane mangą. Jej prace prezentowane są w wielu niezależnych wydawnictwach komiksowych oraz w wielu kontekstach, zarówno w Portugalii, jak i na świecie (między innymi w Kanadzie, Australii i Hong Kongu). W 2020 r. współzałożyła kolektyw artystyczny MASSACRE.

Kamila Walendykiewicz to polska artystka wizualna pracująca głównie w malarstwie, a także badająca koncepcję postfotografii. Tworząc wirtualną reprezentację natury rozwija nową narrację o potrzebie zmian w myśleniu ekologicznym i obserwuje jak pojęcie natury zmienia się w różnych kontekstach. Eksploruje treści internetowe jako stałą i integralną część świata, w którym żyjemy. W swojej praktyce artystycznej stara się znaleźć rozwiązanie dla zbliżającej się katastrofy klimatycznej poprzez stworzenie planety, która będzie istnieć tylko w Internecie (www.postplaneta.com), nawiązując do teorii posthumanizmu i estetyki postinternetowej.

pozostałe wiadomości