Kontakt ul. Sienkiewicza 30/32, 87-100 Toruń
tel.: (+48) 56-611-38-10

WYSTAWA W PROCESIE "NEVER ENDING FUTURE DIY, DIWO" W KRAKOWIE

Zdjęcie ilustracyjne
Autor grafiki: Krzysztof Białowicz

W Pałacu Potockich w Krakowie trawa wystawa artystek i artystów związanych z Wydziałem Sztuk Pięknych UMK, zatytułowana "Never Ending Future DIY (Do-It-Yourself), DIWO (Do-It-With-Others)". Wystawa odbywa się w ramach Cracow Art Week Krakers 2023.

Uczestniczki/uczestnicy wystawy: Katarzyna Adaszewska, Krzysztof Białowicz, Dorota Chilińska, Elżbieta Jabłońska, Anna Kalwajtys, Izabela Maciejewska, Arek Pasożyt

Idea: Dorota Chilińska

Opieka kuratorska: Dorota Chilińska, Izabela Maciejwska

Koncepcja wystawy została wybrana do udziału w festiwalu w sekcji „Laboratorium” ramach konkursu „Sztuka zawsze zwycięża”. Zamysł wystawy opiera się na kilku filarach. Pierwszym z nich jest podejście DIY (Do-It-Yourself) znane w sztuce od lat 60. i 70. oraz rozwijana współcześnie koncepcja DIWO (Do-It-With-Others), która zmierza w kierunku działań kolektywnych związanych z odpowiedzialnością, współodczuwaniem, współdoświadczaniem i szeroko pojętą troską o otoczenie. Chodzi o pewien ograniczony rodzaj aktywności artystycznej będącej odpowiedzią na pogłębiający się kryzys, który stał się wszechobecny, a jego skala ciągle wzrasta, rozlewając się na kolejne obszary życia. Wiadomo jednak, że każde pomyślne przebycie zapaści jest motorem do zmiany i trampoliną do lepszego życia, a jutro, które nigdy nie ginie, źródłem nadziei.

Współczesna psychologia często rozumie kryzys jako szansę, a nie zagrożenie – szansę na rozwój nowych umiejętności i zmianę przekonań. Sposoby radzenia sobie z tym kryzysem to właśnie drugi filar koncepcji. Materia zachowuje pewną elastyczność i dzięki energii potrafi zmieniać swój kształt i znaczenie zyskując kolejne życie, ale to czasem wymaga poświęcenia. Dlatego wszystkie prace na wystawie powstały z gotowych już prac w procesie artystycznego „recyklingu” własnej twórczości lub własności. Wymagały przebudowania treści bądź formy, zmiany znaczenia, kontekstu, a czasem zwykłego poszukania wokół siebie czegoś, co może stać się nową wartością.

Trzecim filarem „Never Ending Future” jest rezonowanie z miejscem wystawy oraz współpraca z osobami w niej uczestniczącymi, mieszkańcami tego miejsca – ludzkimi i nie-ludzkimi, itp., z nastawieniem na wymianę doświadczeń z szeroko pojętym otoczeniem. Niektóre prace powstały podczas warsztatów 14 maja.

Więcej: https://cracowartweek.pl/never-ending-future-diy-do-it-yourself-diwo-do-it-with-others/.

pozostałe wiadomości