Kontakt ul. Sienkiewicza 30/32, 87-100 Toruń
tel.: (+48) 56-611-38-10

FESTIWAL NAUKI I SZTUKI 2023 NA WYDZIALE SZTUK PIĘKNYCH

Zdjęcie ilustracyjne

W sobotę 22 kwietnia 2023 r. oraz w poniedziałek 24 kwietnia 2023 r., na Wydziale Sztuk Pięknych w Toruniu odbędzie się 21 artystycznych wydarzeń #TFNiS2023. Wydarzenia wydziałowego bloku W GŁĄB SZTUKI będą realizowane w 4 budynkach: budynku głównym Wydziału Sztuk Pięknych UMK przy ul. Sienkiewicza 30/32, budynku Katedry Rysunku przy ul. Szosa Bydgoska 50/56, budynku Katedry Intermediów przy ul. Mickiewicza 121, budynku Katedry Edukacji Wizualnej i Badań nad Sztuką przy ul. Sienkiewicza 4. ZAPRASZAMY!

Aby zgłosić chęć uczestnictwa w wybranej imprezie, należy zalogować się na stronie https://www.festiwal.torun.pl/zaloguj. Wstęp bez opłat!

Wydarzenia w SOBOTĘ 22.04.2023

9:00-11:30: Od szkicu do studium - dla uczniów szkół średnich. W oparciu o szereg narzędzi i technik uczestnicy poznają tajniki rysunku, które pozwolą na prawidłowe komponowanie szkiców, tworzenie właściwych proporcji oraz naukę budowania perspektywy w rysowanej pracy. Pełny opis warsztatu TU. WARSZTAT BEZ ZAPISÓW!

10.00-11.30: Wstężaki i inne Aki. Na ratunek ostatnim Ziemianinom! - dla uczniów kl. I-III SP. Mali bohaterowie wyruszą z misją uratowania ostatnich ludzi na Ziemi. Jak to możliwe? Po prostu: nasza planeta wypadła z orbity układu słonecznego, co sprawiło, że większość istot żywych uległa wyginięciu. Ci, którym udało się przetrwać, schodzą do podziemi, by uchronić się przed wzrastającymi temperaturami. Pełny opis warsztatu TU. BRAK MIEJSC!

10.30-12.30: Pocztówka z Festiwalu - warsztaty wypukłodruku - dla uczniów szkół średnich, dorosłych, seniorów. W ramach warsztatów zaprezentowane zostaną podstawowe pojęcia związane z grafiką warsztatową oraz techniki takie jak linoryt, drzeworyt, gipsoryt i paździerzoryt. Będzie też szansa na wykonanie odbitki z matryc przygotowanych specjalnie na tę okazję. Pełny opis warsztatu i zapisy TU. WOLNE MIEJSCA!

11.00-13.00: Witraż od środka – bez ograniczeń wiekowych. Uczestnicy warsztatów zostaną zaproszeni do zaprojektowania i realizacji własnej małej formy witrażowej lub mozaiki szklanej. Przedtem jednak, zostaną zaproszeni do wędrówki po technologicznych i technicznych zakamarkach witrażu klasycznego. Zobaczą jak powstaje szkło witrażowe i dowiedzą się, dlaczego witrażysta musi być dobrym rzemieślnikiem i wyjątkowym artystą. Pełny opis warsztatu i zapisy TU. BRAK MIEJSC!

11:30-14.00: Od szkicu do studium - dla uczniów szkół średnich. W oparciu o szereg narzędzi i technik uczestnicy poznają tajniki rysunku, które pozwolą na prawidłowe komponowanie szkiców, tworzenie właściwych proporcji oraz naukę budowania perspektywy w rysowanej pracy. Pełny opis warsztatu TU. WARSZTAT BEZ ZAPISÓW!

12.00-14.00: Salon Odrzucających - dla uczniów szkół średnich, dorosłych, seniorów. To warsztat-eksperyment, podczas którego uczestnicy będą decydować, co według nich jest krytyką artystyczną i w jakiej formie ją preferują. Wydarzenie będzie otwartą dyskusją nad krótkimi tekstami. Rezultatem warsztatów ma być stworzenie wypowiedzi krytycznej w wybranej formie (np. tekst, dowolna forma wizualna, nagranie wideo). Pełny opis warsztatu i zapisy TU. WOLNE MIEJSCA!

12.30-14.30: Pocztówka z Festiwalu - warsztaty wypukłodruku - dla uczniów szkół średnich, dorosłych, seniorów. W ramach warsztatów zaprezentowane zostaną podstawowe pojęcia związane z grafiką warsztatową oraz techniki takie jak linoryt, drzeworyt, gipsoryt i paździerzoryt. Będzie też szansa na wykonanie odbitki z matryc przygotowanych specjalnie na tę okazję. Pełny opis warsztatu i zapisy TU. WOLNE MIEJSCA!

13.00-14.30: Wstężaki i inne Aki. Na ratunek ostatnim Ziemianinom! - dla uczniów kl. I-III SP. Mali bohaterowie wyruszą z misją uratowania ostatnich ludzi na Ziemi. Jak to możliwe? Po prostu: nasza planeta wypadła z orbity układu słonecznego, co sprawiło, że większość istot żywych uległa wyginięciu. Ci, którym udało się przetrwać, schodzą do podziemi, by uchronić się przed wzrastającymi temperaturami. Pełny opis warsztatu i zapisy TU. BRAK MIEJSC!

Wydarzenia w PONIEDZIAŁEK 24.04.2023

9.30-11.00: nieTYPOWE – dla uczniów szkół średnich. Warsztaty graficzne, połączone z wykładem na temat współczesnej typografii. Uczestnicy warsztatów wykonają nieTYPOWE kompozycje liternicze, będące eksperymentem formalnym i ideowym na polu grafiki użytkowej i artystycznej. Pełny opis warsztatu TU. BRAK MIEJSC!

10.00-11.30: Przyjaciele, gdziekolwiek i kimkolwiek jesteście, pomocy! - dla uczniów kl. I-III SP. Uczestnicy trafią do wioski Omd znajdującej się na niezbadanej planecie. Zamieszkują ją przyjacielscy Osabi. Część z nich posiada wspaniały dar wykształcony na przestrzeni wielu lat badań - zymsł. Posiadacze zymsłu odbierają otaczający ich świat inaczej i dzięki temu wiedzą, jakie mają talenty oraz zadania do wykonania. Pewnego dnia mieszkańcy zaczęli je jednak tracić. W wiosce zapanował chaos! Ale spokojnie, jeszcze można wszystko uratować. Pełny opis warsztatu i zapisy TU. WOLNE MIEJSCA!

10.00-12.00: Spotkanie z Kopernikiem – wokół badań i konserwacji rękopisów i druków Astronoma – dla dorosłych, seniorów. Proponujemy trzy krótkie wykłady wspomagane bogato ilustrowaną prezentacją. Treść wykładów dotyczyć będzie spuścizny rękopiśmiennej Kopernika (autografy: list, dokumenty inwentarzowe oraz tekst kapitulacji wyborczych) i publikacji (dwóch egzemplarzy pierwszych wydań De Revolutionibus…), a w szczególności badań konserwatorskich oraz prac konserwatorskich-restauratorskich przeprowadzonych przy tych zabytkach. Pełny opis wykładów i zapisy TU. WOLNE MIEJSCA!

10.00-13.00: Street art’owy Kopernik dla uczniów szkół średnich. Warsztaty przewidują pracę zespołową uczestników, dotyczącą wspólnego zaprojektowania wielkoformatowego szablonu z wizerunkiem Mikołaja Kopernika, w wersji nurtu street artu. Każdy z uczestników po zaakceptowaniu projektu będzie tworzył szablon, który następnie będzie odbijany na płótnie. Kompilacja fragmentów układu szablonów będzie współczesną interpretacją portretu Kopernika. Pełny opis warsztatu i zapisy TU. WOLNE MIEJSCA!

10.00-13.00: Na początku był CHAOS. Artystyczna Instalacja Drogi Mlecznej - dla uczniów szkół średnich. Celem warsztatów będzie uruchomienie wyobraźni i stworzenie zindywidualizowanych planet - przestrzennych obiektów z papieru, które po pomalowaniu, zarysowaniu i podwieszeniu ukażą wizję galaktyki wykreowanej przez uczestników warsztatów. Pełny opis warsztatu TU. WOLNE MIEJSCA! Zgłoszenia na e-mail: klyszkowska@umk.pl

10.30-12.00: Na tropie Sztuki, czyli poznaj Wydział Sztuk Pięknych UMK - dla uczniów szkół średnich. Gra terenowa, która pozwoli wykazać się znajomością podstawowych terminów artystycznych, dzieł sztuki, a przy okazji zapoznać się z budynkiem WSzP, jego specyfiką oraz profilem proponowanych studiów. Gra zakłada 7 punktów zameldowania i rozpoczyna się w holu budynku głównego, w którym uczestnicy zapoznają się z zasadami gry. Pełny opis gry TU. BRAK MIEJSC!

12.00-13.30: nieTYPOWE – dla uczniów szkół średnich. Warsztaty graficzne, połączone z wykładem na temat współczesnej typografii. Uczestnicy warsztatów wykonają nieTYPOWE kompozycje liternicze, będące eksperymentem formalnym i ideowym na polu grafiki użytkowej i artystycznej. Pełny opis warsztatu TU. BRAK MIEJSC!

12.00-13.30: Comic Pop Art Style – dla uczniów kl. VII-VIII SP i uczniów szkół średnich. Warsztaty serigraficzne służą poznaniu technik sitodrukowych i technik szablonowych w samodzielnym tworzeniu pop-artowych wzorów, inspirowanych głównymi przedstawicielami tego nurtu. Uczestnicy poznają kolejne etapy przygotowania matrycy do druku - od momentu naświetlenia kliszy na siatce pokrytej emulsją światłoczułą, aż do wykonania odbitki. Każdy uczestnik otrzyma w prezencie torbę z własnoręcznie wykonanym nadrukiem. Pełny opis warsztatu TU. WARSZTAT BEZ ZAPISÓW!

13.00-14.30: Przyjaciele, gdziekolwiek i kimkolwiek jesteście, pomocy! - dla uczniów kl. I-III SP. Uczestnicy trafią do wioski Omd znajdującej się na niezbadanej planecie. Zamieszkują ją przyjacielscy Osabi. Część z nich posiada wspaniały dar wykształcony na przestrzeni wielu lat badań - zymsł. Posiadacze zymsłu odbierają otaczający ich świat inaczej i dzięki temu wiedzą, jakie mają talenty oraz zadania do wykonania. Pewnego dnia mieszkańcy zaczęli je jednak tracić. W wiosce zapanował chaos! Ale spokojnie, jeszcze można wszystko uratować. Pełny opis warsztatu i zapisy TU. OSTATNIE MIEJSCA!

13.00-14.30: Napraw z nami dzieło Kopernika – tajemnice uzupełniania ubytków w papierze - dla uczniów kl. VII-VIII SP i uczniów szkół średnich. Warsztaty poświęcone zgłębianiu tajników uzupełniania ubytków w papierze poprzez zabawę. Podczas prac wykorzystane zostanie słynne dzieło astronoma Mikołaja Kopernika - księga "De Revolutionibus...", czyli O Obrotach Sfer Niebieskich. W ramach działań edukacyjnych naprawimy karty z przedstawieniem drzeworytu, dowiemy się jak dbać o książki i jak je przechowywać. Pełny opis warsztatu i zapisy TU. OSTATNIE MIEJSCA!

13.15-16.15: Na początku był CHAOS. Artystyczna Instalacja Drogi Mlecznej - dla uczniów szkół średnich. Celem warsztatów będzie uruchomienie wyobraźni i stworzenie zindywidualizowanych planet - przestrzennych obiektów z papieru, które po pomalowaniu, zarysowaniu i podwieszeniu ukażą wizję galaktyki wykreowanej przez uczestników warsztatów. Pełny opis warsztatu TU. BRAK MIEJSC!

14.00-18.00: Heavy Metalowe tajniki warsztatu graficznego – dla uczniów kl. IV-VI SP. Pokaz połączony z warsztatami przybliża warsztat artysty-grafika – jego specjalistyczne narzędzia, materiały oraz urządzenia i maszyny drukarskie wykorzystywane w grafice artystycznej. Uczestnicy poznają specyfikę technik metalowych, a także wszystkie etapy związane z techniką druk, będą również mieli możliwość własnoręcznego przygotowania do druku metalowej kliszy i wykonania z niej unikatowej odbitki. Pełny opis warsztatu TU. BRAK MIEJSC!

17.00-19.30: Jak zrobić film dziejący się w kosmosie? – warsztaty wykorzystujące technikę green screen – dla uczniów szkół średnich. Warsztaty pokazują możliwości techniki green screen i sposobów jej wykorzystania w filmie, w ramach których będzie można obejrzeć przykłady zastosowania green screenu w filmach i reklamach, zrobić własny krótki film w specjalnie przygotowanym studiu oraz wykonać prosty montaż w programach Adobe. Pełny opis warsztatu TU. BRAK MIEJSC!

---

Szczegóły wszystkich festiwalowych wydarzeń: https://www.festiwal.torun.pl/program.

pozostałe wiadomości