Kontakt ul. Sienkiewicza 30/32, 87-100 Toruń
tel.: (+48) 56-611-38-10

WYSTAWA "ANALIZY/SYNTEZY" WOJCIECHA BESZTERDY I ZDZISŁAWA MACKIEWICZA

Zdjęcie ilustracyjne

W Galerii NCK w Gdańsku czas na fotografię. Tym razem swoje prace zaprezentuje artystyczny duet: Wojciech Beszterda i Zdzisław Mackiewicz, fotograficy, pedagodzy, kuratorzy wystaw. Prywatnie koledzy. Wernisaż wystawy odbędzie się 10.03.2023 o godz. 18.00 w Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku.

 
Świat jest obiektem, który jednocześnie jest czymś bliskim i nieograniczonym.
Jak bardzo jest on odległy?
Czy zawiera jakiś wyraźny punkt centralny?
Czy fotografia jest zwierciadłem, które pobieżnie chwyta ową wyimaginowaną linię świata?
Czy też to człowiek, oślepiony zwielokrotnionym odbiciem własnej świadomości fałszuje wizualne perspektywy i rozmazuje właściwy kształt świata?
Jean Baudrillard
 
Wojciecha Beszterdę i Zdzisława Mackiewicza łączy metoda pracy i sposób podchodzenia do zagadnień graficznych. Prezentowane na tej wystawie fotografie korespondują ze sobą. Odbierane w kontrze analizują podejmowany temat. Dopełniają się jednak, gdy syntetyzują dane zagadnienie. Analiza i synteza to metoda pracy Beszterdy i Mackiewicza nad artystycznymi tematami. Te dwa zagadnienia nieustanie przeplatają się w pracach obu artystów. Stąd także tytuł ekspozycji - "Analizy/ Syntezy". W Galerii NCK znajdą się wydruki cyfrowe fotografii o formatach 100x70 cm i 100x100 cm pochodzące z kilku wcześniejszych cykli fotografików: Beszterda pokaże prace z cyklu „Notatki”, „Jazzowo” i „Znaki”, Mackiewicz natomiast z cyklu „Odwróceni-rewers 2”, którego początki mają w 2010 roku.
 
O ARTYSTACH
Wojciech Beszterda - fotograf, kurator wystaw; absolwent Liceum Plastycznego w Gdyni oraz Wydziału Komunikacji Multimedialnej Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu (specjalizacja - fotografia). Od 1990 należy do Związku Polskich Artystów Fotografików. Członek Rady Artystycznej ZPAF w Warszawie. Autor wystaw indywidualnych oraz uczestnik ponad 200 wystaw zbiorowych w kraju i zagranicą. Laureat nagród i wyróżnień w ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach, m.in.: Grand Prix XIV Biennale Krajobrazu Polskiego w Kielcach. Twórca i współorganizator wystaw, m.in.: „Wymiary czasu i przestrzeni”, BWA Piła, 2013; „Anastazy B. Wiśniewski – Przystanek na żądanie”, BWA Piła, 2015.
 
Zdzisław Mackiewicz - studia – Wydział Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu; pedagog na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Katedrze Grafiki, prowadzi dyplomującą pracownię Grafiki Multimedialnej. Członek ZPAF. Zorganizował 41 wystaw indywidualnych, brał udział w ponad 90 wystawach zbiorowych tu i tam. Uprawia fotografię i grafikę.

pozostałe wiadomości