Kontakt ul. Sienkiewicza 30/32, 87-100 Toruń
tel.: (+48) 56-611-38-10

MEDAL "THORUNIUM" DLA PROF. ALICJI MAJEWSKIEJ

Prof. Alicja Majewska odbiera medal z rąk prezydenta Torunia
Wręczenie medali Thorunium towarzyszyło prezydenckiej gali noworocznej fot. Sławomir Kowalski/Urząd Miasta Torunia

Prof. dr hab. Alicja Majewska z Wydziału Sztuk Pięknych UMK została laureatką medalu Thorunium – najwyższego odznaczenia prezydenta Torunia dla osób szczególnie zasłużonych dla miasta. Gratulujemy!

2 stycznia 2023 r. na Gali Noworocznej  w Jordankach Prezydent Torunia Michał Zaleski wręczył medale Thorunium - specjalną nagrodę przyznawaną dla uhonorowania zasług dla miasta i dla kultury, wręczaną corocznie od 2001 roku. Jedna z dwóch nagród trafiła do rzeźbiarki prof. Alicji Majewskiej. W liście gratulacyjnym Prezydent M. Zalewski napisał: „ w uznaniu zasług dla kultury polskiej oraz dobroczynnego wpływania na dynamikę toruńskiego życia kulturalnego i artystycznego.”  Obok prof. Alicji Majewskiej, rzeźbiarki i mistrzyni medalierstwa związanej z Katedrą Architektury Wnętrz i Rzeźby Wydziału Sztuk Pięknych UMK, odznaczenie  otrzymał również pochodzący z Torunia aktor Krystian Pesta.

– Państwa działalność traktuję jako wielką zasługę dla kultury Torunia. Gratuluję nieprzeciętnej kreatywności i dziękuję za niezastąpione modelowanie toruńskiego i polskiego artyzmu – mówił wręczając odznaczenia prezydent Torunia Michał Zaleski.

Co ciekawe – zaprojektowany 22 lata temu medal Thorunium jest dziełem właśnie prof. Alicji Majewskiej.

Prof. dr hab. Alicja Majewska - rzeźbiarka i nauczycielka akademicka. Tytuł profesora sztuki otrzymała w 2020 r. Jej twórczość koncentruje się wokół medalierstwa oraz obiektu rzeźbiarskiego. W swojej sztuce odnosi się do zagadnienia fenomenu pamięci i związanego z nim procesu wspomnienia. Szczególnie  interesuje ją perspektywa indywidualnego doświadczenia rozpoznanego w kontekście współczesności i kultury. Autorka 12 wystaw indywidualnych i ponad 120 wystaw zbiorowych w kraju i zagranicą. Laureatka wielu nagród i wyróżnień w konkursach i przeglądach artystycznych, wielokrotna stypendystka w zakresie sztuki. Jej prace znajdują się w między innymi w zbiorach Medialia Gallery w Nowym Jorku, Muzeum Medalierstwa we Wrocławiu, w Muzeów Okręgowych w Toruniu i Bydgoszczy oraz w kolekcjach prywatnych  w kraju i zagranicą. Członkini Międzynarodowej Federacji Sztuki Medalierskiej FIDEM, Polskiego Stowarzyszenia Sztuki Medalierskiej oraz Stowarzyszenia Artystycznego Otwarte, a także Komisji Ewaluacji Nauki przy MNiSW na kadencję 2019 r.-2022 r. W latach 2012-2019 pełniła funkcję prodziekana Wydziału Sztuk Pięknych UMK. Autorka projektów prestiżowych wyróżnień: dla macierzystej uczelni - Convallaria Copernicana (od 2004 r. przyznawana przez Senat uczelni za wybitny wkład w rozwój nauki lub szczególne zasługi dla rozwoju Uniwersytetu);  dla miasta Torunia - medal  Thorunium (od 2001 r. specjalna nagroda przyznawana przez prezydenta miasta Torunia w uznaniu zasług dla miasta); dla Marszałka Województwa  Kujawsko-Pomorskiego - medal Horeditas Saeculorum  (od 2010 r. wyróżnienie przyznawane za szczególne osiągnięcia w dziedzinie konserwacji i restauracji zabytków) oraz Inno Mare - Innowacyjna Marka Regionu (przyznawana w 2015 i 2016 r. twórcom najbardziej innowacyjnych projektów regionu.

pozostałe wiadomości