Kontakt ul. Sienkiewicza 30/32, 87-100 Toruń
tel.: (+48) 56-611-38-10

WYRÓŻNIENIE W KONKURSIE "SYBILLA 2021"

Zdjęcie ilustracyjne

Od ponad czterdziestu lat wyróżnienie w Konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla jest najważniejszą formą uznania osiągnięć w polskim muzealnictwie. Nagrody przyznawane są w sześciu kategoriach.

W tym roku Jury, które obradowało pod przewodnictwem prof. dr hab. Joanny Sosnowskiej, przyznało wyróżnienie w kategorii "Projekty naukowo-badawcze" Muzeum Zamkowemu w Malborku za projekt "Styl piękny w redakcji czeskiej – rzeźba kamienna z lat 1380-1400 w Prusach", którego kierownikiem jest dr hab. Monika Jakubek-Raczkowska, prof. UMK. GRATULUJEMY!

Pełna lista tegorocznych laureatów konkursu dostępna jest na stronie Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów:
https://nimoz.pl/aktualnosci/poznalismy-laureatow-42-konkursu-na-wydarzenie-muzealne-roku-sybilla-2021.html.

W ramach projektu wykonano szeroko zakrojone badania historyczne, styloznawcze, petrograficzne i in. badania technologiczne, które potwierdziły czeską proweniencję zespołu 15 rzeźb kamiennych z przełomu XIV i XV w., zachowanych m. in. w Gdańsku, Malborku i Toruniu. Podsumowaniem etapowym była wystawa "Bilde von Prage" w 2021 r., której dr hab. Monika Jakubek-Raczkowska, prof. UMK była współkuratorką. W projekcie uczestniczył również dr hab. Juliusz Raczkowski, prof. UMK, który wykonał rozległą dokumentację fotograficzną i badania nieniszczące. Częścią projektu były dwa przedsięwzięcia konserwatorskie, które zrealizowały absolwentki naszego Wydziału - konserwacja Piety z Nowego Miasta Lubawskiego, wykonana przez Jolantę Ratuszną oraz konserwacja figury św. Elżbiety z MNG, wykonana przez Kamilę Ślefarską.

Więcej o projekcie na filmie i  TU.

pozostałe wiadomości