WYSTAWA UKRAIŃSKICH ARTYSTEK "CZAS DŁUGICH CIENI"

Zapraszamy na wystawę "Czas długich cieni" ukraińskich artystek współpracujących z Wydziałem Sztuk Pięknych UMK - Dashy Khrisanfov i Adeliny Burnakhovskiej.

Wystawa zrealizowana została w ramach udziału obydwu artystek w programie rezydencyjnym "Znikając nad Wisłą", realizowanym od 2019 roku przez Fundację W788, we współpracy z Parkiem Kultury w Bydgoszczy Młyny Rothera.
Wystawa czynna do 17.07.2022 w godzinach 12:00-20:00 w Młynach Rothera, ul. Mennica 10, Bydgoszcz.

Prace prezentowane na wystawie "Czas długich cieni" powstały w większości w okresie inwazji Rosji na Ukrainę. Rysunkowe notatki są zapisem niezłomnego poszukiwania piękna wbrew wojennej traumie. Proces tworzenia prac jest próbą utrzymania równowagi wewnętrznej, elementem samouzdrawiania i konsekwentnym badaniem możliwości przełożenia obrazu natury na język symboli wizualnych. Wydarzenie na FB: https://www.facebook.com/events/396808459076528.

Dasha Khrisanfova (ur. 1973) - artystka, dydaktyczka i badaczka. Dyplom artystyczny zrealizowała w obszarze malarstwa monumentalnego. W latach 2003-2021 wykładowczyni w KhDADM, gdzie prowadziła pracownię malarstwa, praktyk artystycznych i projektów wizualnych, aktualnie uczy malarstwa na Wydziale Sztuk Pięknych i Projektowania Uniwersytetu Beketowa w Charkowie. Wybrane wystawy: 2008 - 2010 projekty Historyczne uczucie, Biały cień, Fulbright, Kijów; 2018 - projekt artystyczny LOOK WEST, Toruń, Polska; 2019 - Festiwal sztuki ulicznej, Norymberga, Niemcy; 2021 - projekt osobisty Wokół, Galeria Miejska, Charków;  2021- rezydencja VIA LUCIS, Saldingstadt, Austria.
Adelina Burnakhovska (ur. 2003) - artystka, studentka drugiego roku na Wydziale Sztuk Pięknych i Projektowania Uniwersytetu Beketowa w Charkowie. Finalistka konkursu "Rysować. Międzynarodowa Wystawa Rysunku Studenckiego" organizowanego przez Katedrę Rysunku Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu.