Kontakt ul. Sienkiewicza 30/32, 87-100 Toruń
tel.: (+48) 56-611-38-10

WYSTAWA "FANGOR" W TORUŃSKIM CSW Z WYDZIAŁOWYMI AKCENTAMI

Zdjęcie ilustracyjne
Źródło grafiki: https://csw.torun.pl/csw/wystawa-fangor-38923/

Do 4.09.2022 r. w Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki czasu" w Toruniu prezentowana jest wystawa "Fangor" poświęcona wybitnemu, nieżyjącemu już artyście Wojciechowi Fangorowi.

 

Na wystawie znajdują się także realizacje powstałe przy udziale studenta i pracowniczki naszego Wydziału.

Pierwszą z nich jest praca konserwatorsko-artystyczna Łukasza Staweckiego, zeszłorocznego absolwenta kierunku Konserwacja i restauracja dzieł sztuki, pt. "Konserwacja i restauracja kopii Guerniki Pabla Picassa, autorstwa Wojciecha Fangora" przygotowana pod kierunkiem prof. dr. hab. Dariusza Markowskiego. Przedmiotem pracy dyplomowej było przeprowadzenie konserwacji i restauracji wielkoformatowego obrazu sztalugowego autorstwa Fangora, będącego kopią Guerniki Pabla Picassa. Obraz był przechowywany w magazynie muzeum bez krosna, w pozycji zwiniętej, bez wypełnienia rulonu wałkiem. Posiadał rozległe deformacje oraz regularne ubytki warstwy malarskiej. Dyplomant przeprowadził oczyszczanie powierzchni, uzupełnił ubytki płótna, warstwy zaprawy oraz warstwy malarskiej, doszył dolną krajkę. Zakupiono nowe krosno, na które obraz został nabity. W wyniku przeprowadzonych prac konserwatorskich przywrócono wartość artystyczną obrazu. Obecnie można go oglądać na wystawie w CSW.

Druga realizacja jest muralem autorstwa Iwony Szpak-Pawłowskiej wykonanym według projektu Fangora. Są to geometryczne napisy nazw siedmiu stacji warszawskiego metra przeniesione na ścianę CSW w kolorystycznej interpretacji toruńskiej artystki.
 
Więcej o wystawie:
https://csw.torun.pl/csw/wystawa-fangor-38923/
https://torun.naszemiasto.pl/wystawa-dziel-wojciecha-fangora-w-torunskim-csw/ar/c13-8827711

pozostałe wiadomości

galeria zdjęć

Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture.