Kontakt ul. Sienkiewicza 30/32, 87-100 Toruń
tel.: (+48) 56-611-38-10

OTWARTY WYKŁAD DR. KAROLA KLUGOWSKIEGO

Zdjęcie ilustracyjne

  

 

 

Zapraszamy na otwarty wykład dr. Karola Klugowskiego pt. "Ku redefinicji kina rozszerzonego". Wykład odbędzie się stacjonarnie 1.06.2022 r. o godz. 11.00 w Sali Tymona Niesiołowskiego Wydziału Sztuk Pięknych UMK.

Prelekcja poświęcona zostanie zarówno zakreśleniu historycznego kontekstu wyłonienia się zjawiska, jakim jest kino rozszerzone (expanded cinema), ze szczególnym uwzględnieniem artystów amerykańskich oraz środkowo-europejskich (również związanych w latach 60 z Wydziałem Sztuk Pięknych UMK: Antoni Mikołajczyk, Józef Robakowski), jak również próbie rekontekstualizacji owego zagadnienia w odniesieniu do problematyki sproceduralizowanego świata ponowoczesnego.  Filozoficzna analiza specyfiki expanded cinema zostanie osadzona w kontekście tzw. zwrotu kinematograficznego w sztuce współczesnej, poddając owo pojęcie krytyce i wyznaczając obszary refleksji nad relacją filozofii, kina awangardowego i sztuk wizualnych (ze szczególnym uwzględnieniem malarstwa i nowych mediów).

Karol Klugowski – ukończył Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczna II stopnia im. K. Szymanowskiego w Toruniu w klasie wiolonczeli. Następnie odbył studia filozoficzne I i II stopnia na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza. Jego praca magisterska otrzymała I Nagrodę w konkursie Dyrektora Instytutu Filozofii UAM na najlepsze prace magisterskie (2015 rok). Ukończył studia w zakresie kompozycji na Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu w klasie prof. Zbigniewa Kozuba. Studiował również reżyserię teatralną na Akademii Sztuk Teatralnych im. S. Wyspiańskiego w Krakowie. W czasie studiów reżyserskich został zwycięzcą konkursu „Młodzi w Starym”, zorganizowanego w ramach współpracy Akademii Sztuk Teatralnych im. S. Wyspiańskiego z Narodowym Starym Teatrem im. H. Modrzejewskiej w Krakowie. Praca konkursowa pt. „Aktualny Stan Świata” – 30 minutowy spektakl teatralny z autorską muzyką i scenografią – weszła w rezultacie do repertuaru Starego Teatru. Następnie zrealizował w Narodowym Starym Teatrze spektakl „Kartoteki” na motywach „Kartoteki” oraz „Kartoteki rozrzuconej” Tadeusza Różewicza oraz spektakl pt. „Tonąca dziewczyna” (debiut pełnometrażowy), gdzie ponadto był autorem muzyki, scenografii oraz scenariusza, stanowiącego kolaż tekstów Tadeusza Różewicza, Heinera Müllera, Tadeusza Borowskiego, T. S. Eliota oraz Willarda van Ormana Quine’a. W marcu 2022 roku obronił pracę doktorską z filozofii. Obecnie studiuje malarstwo na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu w pracowni prof. dr. hab. Piotra Klugowskiego. Na gruncie filozofii zajmuje się zagadnieniami związanymi z przekształceniami, jakimi współcześnie podlegają ontologia i epistemologia oraz badaniami w obszarze filozofii kultury, ze szczególnym uwzględnieniem refleksji nad statusem sztuki w XXI wieku.

pozostałe wiadomości