Kontakt ul. Sienkiewicza 30/32, 87-100 Toruń
tel.: (+48) 56-611-38-10

9 II. KINO CSW - POKAZ FILMU BEATY MARCHLEWSKIEJ "GLORIA VICTIS"

Zdjęcie ilustracyjne

9 lutego 2022 o godz. 20:00 w Kinie Centrum CSW odbędzie się pokaz filmu stworzonego w ramach wyróżnionej na kierunku Sztuka Mediów i Edukacja Wizualnej pracy dyplomowej Beaty Marchlewskiej. Pokaz jest wydarzeniem towarzyszącym wystawie DYPLOM 2021.

Beata Marchlewska zajmuje się filmem, animacją, grafiką komputerową. Dokumentalny film "Gloria Victis" jej autorstwa, porusza temat cross-dresingu. Bohaterem filmu jest Bartek, student kulturoznawstwa, który przyjął pseudonim artystyczny „Gloria Victis” i posługuje się nim podczas swoich występów. Bartek, czy też „Gloria Victis”, wprowadza autorkę filmu w środowisko queerowe i barwnie opowiada o swoich doświadczeniach początkującej drag queen. Autorka filmu podąża za swoim bohaterem filmując cały proces przeobrażania się z osoby Bartka w kreowaną przez niego „Glorię Victis”, przy okazji dokumentując środowisko, w którym jej bohater się porusza. Udaje jej się utrwalić ciekawe intymne sytuacje, w których dominuje autentyzm, humor oraz niezwykłe emocje towarzyszące ujawnianiu się osobowości ludzi młodych, tłumionych przez stereotypy kulturowe. Jednak w filmie nie ma brutalności znanej z Internetu czy ulicy. Autorka prezentuje zarówno bohatera, jak również jego środowisko z empatią, a nawet czułością. Bartek jest pełnym ciepła i wrażliwości młodym człowiekiem, który zna wartość swobody swojej ekspresji i dążeń aktywistycznych.

Film trwa 28 minut. Po projekcji filmu zapraszamy na spotkanie z autorką i bohaterami filmu. Rozmowę poprowadzi promotorka pracy dyplomowej - dr Dorota Chilińska.

Link do wydarzenia:

https://csw.torun.pl/pec-events/dyplomy-2021-gloria-victis/

Zwiastun filmu:

https://youtu.be/HWnKGdE_maE

pozostałe wiadomości