Kontakt ul. Sienkiewicza 30/32, 87-100 Toruń
tel.: (+48) 56-611-38-10

"RANDKI Z NAUKĄ" - WYPROMUJ SWOJE BADANIA LUB TWÓRCZOŚĆ ARTYSTYCZNĄ

Zdjęcie ilustracyjne
fot. Andrzej Romański

Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu po raz drugi będzie gospodarzem "naukowych szybkich randek" w ramach projektu Rzecznicy Nauki 2022. Spotkanie naukowców z dziennikarzami odbędzie się w Toruniu 23 lutego, a zainteresowani badacze i badaczki do 13 lutego 2022 r. mogą zgłosić chęć udziału w wydarzeniu. Zapraszamy do udziału pracowników Wydziału Sztuk Pięknych UMK!

Projekt Rzecznicy Nauki służy inicjowaniu i wzmacnianiu współpracy pomiędzy naukowcami i dziennikarzami, a jego kluczowy moment - spotkania przedstawicieli obu środowisk w niezobowiązującej formule "szybkich randek", niesie wiele korzyści dla obu stron. Dziennikarze uzyskują bezpośredni dostęp do sprawnych w przekazywaniu wiedzy naukowców – potencjalnych nowych ekspertów dla mediów – co ułatwia budowanie bazy sprawdzonych kontaktów, może również stanowić inspirację do kolejnych publikacji. Dzięki jednoczesnemu spotkaniu z kilkunastoma naukowcami, reprezentantami różnych dziedzin nauki, przedstawiciele redakcji w krótkim czasie (1,5-2 godziny) otrzymają dużą dawkę wiedzy i porcję tematów do późniejszej realizacji. Dla badaczy "szybkie randki" z dziennikarzami stanowią doskonałą okazję, by zainteresować media – w tym redakcje mediów uniwersyteckich - przedmiotem swoich badań, dają też szansę przećwiczenia własnych umiejętności prezentowania wiedzy.

W "szybkich randkach" może wziąć udział maksymalnie 12 naukowców i taka sama liczba dziennikarzy. Formuła zakłada 7-10-minutowe rozmowy każdego naukowca z każdym dziennikarzem w systemie rotacyjnym - po jednej rundzie następuje sygnał dźwiękowy i wymiana uczestników.

Poza spotkaniem "randkowym" organizatorzy zapewniają darmowe 4-godzinne szkolenia z zakresu umiejętności miękkich w komunikacji naukowej.

Zgłoszenia do udziału w wydarzeniu, a także wszelkie pytania i wątpliwości prosimy kierować do Działu Promocji i Informacji UMK na adres mailowy redakcja@umk.pl lub nr tel. 56 611 49 60. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 13 lutego 2022 r.

Projekt został zainicjowany w 2014 roku przez Centrum Nauki Kopernik, 3 lata z rzędu spotkania odbywały się w Warszawie, a w 2017 roku "naukowe randki" ruszyły w Polskę. Do organizatorów dołączyło Stowarzyszenie Rzecznicy Nauki, dzięki połączonym energiom na przełomie 2017 i 2018 roku zorganizowano 6 spotkań w całym kraju, a przy wsparciu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego - jesienią 2018 i 2019 aż 10 spotkań połączonych z szkoleniami dla naukowców. W 2019 r. jednym z gospodarzy "randek" był Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu.  W dotychczasowych edycjach wzięło udział około 300 naukowców i około 100 dziennikarzy z mediów ogólnopolskich i  lokalnych. 

pozostałe wiadomości