Kontakt ul. Sienkiewicza 30/32, 87-100 Toruń
tel.: (+48) 56-611-38-10

DO 27.02 ELŻBIETA JABŁOŃSKA W CENTRUM SZTUKI "GALERIA EL"

Zdjęcie ilustracyjne

     

Do 27.02.2022, Centrum Sztuki Galeria EL, ul. Kuśnierska 6, Elbląg

kuratorka: Emilia Orzechowska

a wszystko co istnieje jest miłością” to kolejna (po zeszłorocznej wystawie w Galerii Miejskiej bwa w Bydgoszczy) próba przedstawienia twórczości Elżbiety Jabłońskiej oparta na analizie zrealizowanych w przeszłości prac i projektów (retrospektywa), nadania im spójnej narracji i prezentacja w nowej odsłonie, która daje widzom wgląd w przyszłość (perspektywa), odkrywając nieznany dotąd potencjał znanych prac.

Sama wystawa to zdarzenie osadzone w czasie – tu i teraz, choć wywodzi się zarówno z trwania, jak i z procesu, którego progres pokazywany jest w Galerii EL jedynie jako wycinek, moment, fragment czasoprzestrzeni.

A wszystko co istnieje jest nicością” – to cytat z fragmentu tekstu napisanego kilkanaście lat temu, przez 9-letniego wówczas syna artystki – Antoniego. Pochodzący z archiwum Elżbiety Jabłońskiej rękopis stał się pierwowzorem do stworzenia neonu, który zawisł najpierw na ścianie gdańskiego CSW ŁAŹNIA w ramach wystawy Znikając/Rekonstrukcja, a później, już w nieco zmienionej formie, na elewacji Pałacu Nowego w Ostromecku na Festiwalu Oko, nigdy nie śpi. Cud.

Subtelna i w swojej genezie przypadkowa interwencja artystki w słowo “nicość”, która przekształciła (cudownie przemieniła) go w wyraz “miłość”, przenosi nas w jeszcze głębsze, ontologiczne poszukiwania znaczeń i sensów.

a wszystko co istnieje jest miłością” *** zrodziło się z „nicości”… stając się deklaracją, zapowiedzią lepszego świata, samospełniającą się przepowiednią, neonem – witaczem, który rozświetla „mroki przeszłości” i zaprasza wszystkich do środka Galerii EL, dając nadzieję na „lepszy czas”… na „Nowe Życie”.

*** Wersja prezentowana na wystawie dedykowana jest Marii Morzuch.

pozostałe wiadomości