Kontakt ul. Sienkiewicza 30/32, 87-100 Toruń
tel.: (+48) 56-611-38-10

XI BAŁTYCKIE TRIENNALE MEDALI

Zdjęcie ilustracyjne

 

 

 Zapraszamy do Ratusza Staromiejskiego w Toruniu na wystawę XI BAŁTYCKIE TRIENNALE MEDALI. 500 LAT SZTUKI MEDALIERSKIEJ NA LITWIE I W POLSCE. Otwarciu wystawy towarzyszyło sympozjum o tematyce medalierskiej, na którym wystąpili prelegenci:

- Tomasz Bylicki - Starszy Kustosz Muzeum Warszawy;

- dr Dominik Maiński - Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II;

- dr hab. Sebastian Mikołajczak - Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Wystawa czynna jest do 15 IX 2021 r. Zwiedzać ją można od wtorku do niedzieli w godz. 10.00-18.00 w Muzeum Okręgowym w Toruniu (Ratusz Staromiejski), ul. Rynek Staromiejski 1.

Bałtyckie Triennale Medali jest międzynarodową wystawą medalierską odbywającą się cyklicznie w krajach nadbałtyckich. W roku 2021 przypada XI edycja tej imprezy, której pierwsza odsłona ma miejsce w Muzeum Okręgowym w Toruniu, w Ratuszu Staromiejskim. Następnie medale zostaną zaprezentowane w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie oraz w Muzeum Narodowym w Wilnie. Tematem przewodnim XI edycji Triennale jest  500 lat sztuki medalierskiej na Litwie i w Polsce. Inicjatorem projektu jest Litewski Związek Artystów Medalierów,  który zaprosił do współpracy artystów z Litwy, Łotwy, Szwecji oraz Polski. Organizatorem ze strony polskiej jest Stowarzyszenie Artystyczne "OTWARTE", współpracujące w tym zakresie z Wydziałem Sztuk Pięknych UMK oraz Muzeum Okręgowym w Toruniu.
Na wystawie można zobaczyć blisko 150 obiektów medalierskich autorstwa 73 artystów. Reprezentantami Polski są artyści medalierzy z całego kraju o znaczącym dorobku i ugruntowanej pozycji w dziedzinie medalierstwa, jak również artyści, dla których medalierstwo stanowi jeden z obszarów twórczych zainteresowań. Ekspozycji współczesnych medali towarzyszy zbiór wybranych medali historycznych z kolekcji Muzeum Okręgowe w Toruniu nawiązujący do przewodniego tematu wystawy. Kuratorem XI Bałtyckich Triennale Medali jest Lina Kalinauskaitė, natomiast kuratorem polskiej odsłony imprezy jest Sebastian Mikołajczak.  Prezentacja tak dużej liczby artystów i różnych środowisk twórczych stwarza okazję do refleksji  dotyczącej specyfiki sztuki medalierskiej oraz pojawiających się nowych tendencji obrazowania w tej dyscyplinie.

pozostałe wiadomości