Kontakt ul. Sienkiewicza 30/32, 87-100 Toruń
tel.: (+48) 56-611-38-10

ZAPROSZENIE DO WSPÓŁTWORZENIA OBIEKTU W PROJEKCIE K. ŁYSZKOWSKIEJ

Zdjęcie ilustracyjne

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Dr Katarzyna Łyszkowska zaprasza Wszystkich, bez względu na wiek, umiejętności rysunkowe czy przekonania światopoglądowe do udziału w tworzeniu na powierzchni sterowca wspólnego, przestrzennego rysunku-muralu. To szansa zbudowania wizualnego komunikatu na aeronautycznym pomniku pamięci, który dosłownie i w przenośni, pozbawiony jest ciężaru martyrologicznych wspomnień. Artystka poszukuje wspólnego mianownika, który mógłby pojednać tak dobitnie spolaryzowane społeczeństwo. Rysunki w konwencji tatuażu mówiące o idei wolności i sprawczości można przesyłać na e-mail: sterowiecwolnosc@gmail.com do dnia 31 maja 2021 r.
 
Obiekt powstaje w ramach grantu Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku pt:. Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej – 2021. Z 68 wniosków, które napłynęły do programu grantowego, 16 dostało pozytywną opinię, w tym projekt "Sterowiec WOLNOŚĆ" dr Katarzyny Łyszkowskiej z Katedry Rysunku Wydziału Sztuk Pięknych UMK. Ze względu na tegoroczną setną rocznicę sprowadzenia do kraju pierwszego sterowca "LECH", wykonanie pracy planowane jest na koniec lipca br. we współpracy z Centrum Kultury Dwór Artusa w Toruniu. W kolejnych etapach prezentacji towarzyszyć będą wydarzenia kulturalne i historyczne związane z przyszłoroczną setną rocznicą przetransportowania ww. sterowca do Torunia gdzie, co warto zaznaczyć, stacjonował w porcie sterowcowym przy ul. Balonowej. Sterowiec będzie dostępny w kilku lokalizacjach miasta Torunia, a jego "przeloty" planowane są do innych zainteresowanych ośrodków w Polsce.
 
Monumentalna, mobilna realizacja przekracza granice stereotypowego "pomnika historycznego" w wymiarze nie tylko technologicznym, ale też interpretacyjnym. Oprócz oczywistych, jubileuszowych odniesień, artystka zamienia gondolę pasażerską na obiekt serca, symbolizującego emocjonalny wymiar pracy. Jest nim opowieść o wolności w wymiarze osobistym, jak i zbiorowym, o pragnieniu powrotu do wewnątrzsterowności w kontekście wszelkich ograniczeń związanych z trwającą od ponad roku globalną pandemią.
 
 

pozostałe wiadomości