SZATNIA 05. PIOTR BUJAK

Od 03.05 do 21.05.2021 w Szatni prezentujemy projekt Piotra Bujaka. Do Szatni przy ul. Sienkiewicza 30/32 w Toruniu zapraszamy prosto z ulic Tokio.

RED IS BAD jest adaptacją na potrzeby toruńskiej odsłony, tytułowej realizacji indywidualnej wystawy artysty z MWW we Wrocławiu z 2018 roku. Pretekstem i inspiracją do tego projektu były badania porównawcze dotyczące rosnących postaw ksenofobicznych, prowadzone pomiędzy Polską a Japonią, w której Piotr Bujak mieszka od 2017 roku i gdzie aktualnie kończy pracę nad dysertacją doktorską na Uniwersytecie Artystycznym Tama w Tokio.

Natywnym i głównym medium i nośnikiem tego projektu jest dokamerowa akcja performatywna, wykorzystująca fakt niemal identycznej kolorystyki polskich i japońskich barw narodowych oraz powszechność i uniwersalną czytelność w obu kulturach tych samych znaków komunikacji drogowej.

Piotr Bujak - artysta sztuk wizualnych, absolwent ASP w Krakowie (2009) i San Francisco Art Institute w USA (2012), stypendysta m.in. fundacji Fulbrighta oraz rządu Japonii, pracuje nad doktoratem w Tama Art University w Tokio, prowadził prace artystyczno-naukowe w Tokio University of the Arts. Jego twórczość wywodzi się z nurtu sztuki krytycznej i zaangażowanej antropologii wizualnej. W swoich pracach wykorzystuje mieszane media, realizuje też projekty interdyscyplinarne. Porusza się pomiędzy sztuką video, instalacją i sztuką obiektu, używając do tego często gotowych przedmiotów znalezionych i produktów konsumenckich. Posługuje się głównie metodami DIY, Hit & Run, Low Budget oraz Quick and Dirty.