Kontakt ul. Sienkiewicza 30/32, 87-100 Toruń
tel.: (+48) 56-611-38-10

Projekt SZATNIA. Joanna Chołaścińska - "Świadome śnienie""

Zdjęcie ilustracyjne

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nowe działanie na naszym Wydziale! Zapraszamy do obserwowania wieloetapowego projektu SZATNIA.

Każdy, kto choć raz był w głównym budynku Wydziału Sztuk Pięknych w Toruniu, trafił na nią. Przez te wszystkie lata pełniła różne funkcje - od tych, dla których została powołana, po składzik, w którym trzymało się szpargały, dla których nie było gdzie indziej miejsca. W sposób płynny z miejsca o bardzo konkretnym zastosowaniu stała się niemiejscem.

Pojawiła się zatem potrzeba nadania jej nowego życia, zdefiniowania jej na nowo.

Pragniemy, by szatnia stała się przestrzenią działania, w której artyści będą opowiadali swoje historie. Chcemy tę bardzo małą, specyficzną przestrzeń wypełnić narracjami, których przez tak długi czas w tym miejscu brakowało.

Pierwsza odsłona tego wydarzenia to działanie Joanny Chołaścińskiej "Świadome śnienie", które zainicjowane zostało 15 lutego 2021 r.

Autorka nawiązuje w swojej pracy do praktyki jogicznej – jogi psychicznego snu. W czasie działania analogicznie do praktykujących jogę Nidrę pozostawała w pozycji leżącej, zwanej pozycją martwego ciała (savasana) dbając o rozluźnienie, bezruch i świadome podążanie za głosem prowadzącego. Artystka w wypowiadanych zdaniach używała zwrotów zapożyczonych z sesji jogi, pominęła jednak istotne aspekty i części związane z praktyką, a przesunęła akcent na odczucie danego miejsca i odczucie własnego ciała w tym miejscu. Użyła swojego głosu, jako narzędzia i kluczowego elementu dzieła.

Kolejne odsłony wydarzenia będą prezentowane co dwa tygodnie, aż do wakacji. Zapraszamy!

https://www.facebook.com/Niemiejsce-102443295220758/

 

pozostałe wiadomości