Dyscyplina Sztuki Plastyczne i Konserwacja Dzieł Sztuki
PROJEKT PIOTRA FLORIANOWICZA "PUNKT WIDZENIA"
Interdyscyplinarny projekt "Punkt widzenia" otrzymał dofinansowanie w konkursie organizowanym przez Narodowe Centrum Kultury w ramach programu "Synergie", który jest elementem krajowego programu kulturalnego Prezydencji Rzeczypospolitej Polskiej w Radzie Unii Europejskiej, przypadającej na okres od 1 stycznia do 30 czerwca 2025 roku.
Autorem i koordynatorem projektu jest dr Piotr Florianowicz z Katedry Projektowania Graficznego.
Projekt zakłada współpracą naukowców z trzech wydziałów UMK.
Współorganizatorami projektu są pracownicy naukowi: dr hab. Nikodem Pręgowski, prof. UMK z Katedry Projektowania Graficznego Wydział Sztuk Pięknych, dr Katarzyna Łukasiak i dr Marcin Smoczyński z Katedry Archiwistyki i Zarządzania Dokumentacją, Instytut Historii i Archiwistyki Wydział Nauk Historycznych oraz dr Julia Kapelańska-Pręgowska z Katedry Praw Człowieka Wydział Prawa i Administracji. W ramach projektu zostanie także podjęta współpraca z zagranicznymi partnerami wywodzącymi się z państw członkowskich UE, EFTA którzy wzbogacą przedsięwzięcia swoją perspektywą.
Założeniem projektu jest propagowanie idei europejskich poprzez działania kulturalne w przestrzeniach wspólnych, a także wspieranie realizacji priorytetów Polskiej Prezydencji w Radzie UE: solidaryzmu społecznego i wspólnoty. Celem programu jest wsparcie projektów kulturalnych stwarzających warunki do wzmacniania przynależności lokalnych społeczności w Polsce do Unii Europejskiej oraz promowanie praw podstawowych Unii. Celem jest poszukiwanie korelacji pomiędzy historią, a teraźniejszością – czerpiąc z europejskich korzeni – pokażemy ich kontekst i znaczenie we współczesnym świecie. Projekt zakłada szereg działań twórczych, wykładów i spotkań dotyczących prawa obywateli UE, wzmacniających poczucia przynależności i zwracających uwagę na dziedzictwo kulturowe Polski i Europy.
W działania twórcze zostaną włączeni studenci z kierunków: Archiwistyka i zarządzanie dokumentacją, Grafika, Prawo oraz młodzież ze szkół średnich. Podsumowaniem warsztatów będzie wystawa plakatów i grafik w przestrzeni otwartej miasta Torunia oraz dwie publikacje.
Organizatorem głównym zadania jest Fundacja Amicus Universitatis Nicolai Copernici w Toruniu.
W ramach dofinansowania 5 milionów złotych trafi do 71 Beneficjentów z całej Polski.
Więcej info o zadaniu TUTAJ