Dyscyplina Sztuki Plastyczne i Konserwacja Dzieł Sztuki
40 LAT PRACY TWÓRCZEJ - PROF. MARIAN STĘPAK
Zapraszamy na wystawę prof dr hab. Mariana Stępaka z Katedry Intermediów WSzP UMK, pt.: Przekrój, czterdzieści lat minęło. Retrospektywa z okazji 40-lecia pracy twórczej. Wernisaż wystawy odbędzie się 18 października 2024 roku o godzinie 17:00 w Galerii ZPAP przy ul. Ducha Świętego w Toruniu. Wystawa czynna do 22 listopada 2024 roku.
Profesor Marian Stępak z Katedry Intermwdió WSzP UMKurodzony 1957 r. w Koronowie, ukończył Liceum Sztuk Plastycznych w Bydgoszczy, studia odbył na Wydziale Sztuk Pięknych UMK, dyplom artystyczny zrealizował w pracowni malarstwa prof. Stanisława Borysowskiego w roku 1983. Od 1984 r. był asystentem w tejże pracowni. Od 1995 r. do teraz pracuje w Zakładzie Plastyki Intermedialnej, obecnie na stanowisku profesora nadzwyczajnego. Kwalifikacje I i II stopnia uzyskał w Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Tytuł profesora w dziedzinie sztuk plastycznych uzyskał w 2017 r. W latach 1991 – 1996 pracował również w prywatnej Wyższej Szkole Sztuki Stosowanej Schola Posnaniensis w Poznaniu i w Liceum Rzemiosł Artystycznych działającej przy tej szkole, którego przez jeden rok był zastępcą dyrektora ds. dydaktycznych.
W latach 2000 – 2002 był zatrudniony na drugim etacie w Warsztacie Terapii Zajęciowej Fundacji im. Brata Alberta w Toruniu jako specjalista d.s. rewalidacji i z-ca kierownika, a przez ostatnie pięć miesięcy pracy pełnił obowiązki kierownika. W roku 1991 zainicjował działalność galerii Nad Wisłą, która funkcjonuje do chwili obecnej, jednoosobowo zorganizował w niej ponad 130 wystaw, w tym również prac pracowników i studentów Wydziału Sztuk Pięknych UMK. W 1992 r. został współzałożycielem Fundacji Praktyk Artystycznych „i...”, która m.in. zorganizowała kilkanaście dużych wystaw, tj.: Ogólnopolskie Spotkania Twórców i Wystawy Wielkanocne. Za tego typu działalność, w roku 2000 został uhonorowany odznaką Zasłużonego Działacza Kultury przyznaną przez Ministra Kultury.
Od 1994 jest konsultantem Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci w Warszawie, prowadzi również plenery dla stypendystów Funduszu. W latach 1996 – 1999 był członkiem zespołu redakcyjnego Przeglądu Artystyczno – Literackiego, z którym to pismem współpracował przez prawie cały okresjego istnienia.
Jest autorem ponad pięćdziesięciu wystaw indywidualnych w kraju i zagranicą; m.in.: Galeria Miejska Arsenał, galeria ON - Poznań; Galeria Szyperska - Poznań, galeria Otwarta Pracownia - Kraków, galeria Dziekanka, Galeria Działań, Galeria Krytyków Pokaz - Warszawa, Galeria Bielska BWA w Bielsku – Białej, Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej - Słupsk, BWA Kielce, Galeria W Pasażu, galeria X, galeria Zamek - Wrocław, Instytut Polski - Rzym, Muzeum Ziemi Prudnickiej - Prudnik, Muzeum Papiernictwa - Duszniki Zdrój, galeria Wozownia, Galeria Muz - Toruń, galeria Wieża Ciśnień, Galeria Autorska - Bydgoszcz, Atelier du Nord - Fribourg (Szwajcaria), Galeria Primus - Lwów, Muzeum Ziemi Dobrzyńskiej – Rypin, Galeria BWA – Olsztyn, Galeria Sztuki Współczesnej - Włocławek. Brał udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych w kraju i zagranicą, m.in.: Kassel, Berlin, Wiedeń, Budapeszt, Rzym, Bruay la Buisierre (Francja), Sztokholm, Fribourg (Szwajcaria), Charków (Ukraina), Brześć (Białoruś), Warszawa, Kraków, Wrocław, Poznań, Łódź, Katowice, Legnica, Szczecin, Orońsko, Zielona Góra, Bydgoszcz, Toruń, Bytom, Gorzów Wlkp., Biała Podlaska, Grudziądz.