Dyscyplina Sztuki Plastyczne i Konserwacja Dzieł Sztuki
WYSTAWA W GALERII AMFILADA W OLSZTYNIE - FOTORELACJA
Zapraszamy na otwarcie wystawy drzeworytów Dawida Ławickiego pt. „Graficzny Zagajnik” do Miejskiego Ośrodka Kultury w Olsztynie. Wernisaż odbędzie się w czwartek 26 września 2024 r. o godz. 18:00 w Galerii Amfilada, Kamienica Naujacka, ul. Dąbrowszczaków 3 w Olsztynie.
Dawid Andrzej Ławicki urodził się w 1996 roku w Płocku i najmłodsze lata spędził na mazowieckiej wsi. To z tego skrawka ziemi, znajdującej się nieopodal Wisły, czerpie swoje inspirację. Przygodę z grafiką zaczął jeszcze w gimnazjum od pierwszego linorytu, przedstawiającego brzozę rosnącą u sąsiadki za płotem. Następnie trafił do I Prywatnego Liceum Plastycznego w Płocku. W 2016 roku rozpoczął studia na kierunku Grafika na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Pod okiem prof. Marka Basiula w 2021 roku zrealizował dyplom artystyczny pod tytułem „Przednówek”, w którym skupił się na problematyce ukazania pejzażu mazowieckiego przy użyciu charakterystycznego znaku graficznego, jakim jest krowa. Krowa buduje pejzaż mazowieckiej wsi z dzieciństwa artysty. Niestety element ten zanika z krajobrazu w zastraszającym tempie na skutek mechanizacji i industrializacji rolnictwa.
Grafiki z cyklu „Przednówek” dostały wiele wyróżnień i nagród, między innymi: wyróżnienie za najlepszy dyplom i udział w wystawie „Dyplom 2021. Najlepsze dyplomy Wydziału Sztuk Pięknych UMK”, organizowanej w CSW w Toruniu; Wyróżnienie Honorowe Rektora Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie; II Edycji Konkursu Sztuki Nowe Sytuacje „Kontrasty” w 2022 roku; III Miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym Inspiracje, organizowanym przez Fundację Sztuki Współczesnej „Paleta” w 2023 roku.
Obecnie artysta studiuje w szkole doktorskiej nauk Humanistycznych, Teologicznych i Artystycznych na UMK w Toruniu, gdzie zgłębia problem badawczy związany z „grafiką o cechach druku wklęsłego i wypukłego wykonanej z jednego nabicia”. W 2024 roku zaczął nowy cykl graficzny inspirowany kontrastami fakturalnymi przydrożnej wierzby. Tworzy głównie w technice drzeworytu, ale także eksperymentuje z takimi technikami jak wklęsłodruk, kolografia i linoryt. Zajmuje się także malarstwem, fotografią otworkową i rzeźbą z kartonu.