Dyscyplina Sztuki Plastyczne i Konserwacja Dzieł Sztuki

ul. Sienkiewicza 30/32

zdjęcie nagłówkowe

Dyscyplina Sztuki Plastyczne i Konserwacja Dzieł Sztuki

SYGNAŁ Z LUCIMIA

Zdjęcie ilustracyjne

Wysyłamy sygnał z Lucimia w 45 rocznicę inicjacji naszych działań we wsi i praktykowania tam idei sztuki społecznej. Grupa 111 - Bogdan Chmielewski, Wiesław Smużny i Witold Chmielewski oraz mieszkańcy Lucimia.*

*Lucim - wieś w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie bydgoskim.

45 lat temu, 26 października 1977 roku, w szkole wiejskiej w Lucimiu odbyło się pierwsze spotkanie artystów z mieszkańcami Lucimia inicjujące jednorazową Akcję Lucim, której finał miał miejsce w sierpniu 1978 roku. Artyści biorący udział w projekcie stworzyli komentarz do różnie pojmowanych utopii wsi, od tych wcielonych w życie jak PGR-y czy biotechnologie, do zupełnie futurystycznych, nierealnych. „(...) Podejmowali z mieszkańcami Lucimia aktywność o bardzo złożonym charakterze: mistyczno-obrzędowym, artystycznym, animacyjnym i kulturotwórczym, społecznym oraz badawczym. Z pewnością aktywna obecność artystów w Lucimiu wpisała się w logikę zbliżenia antropologii i sztuki u schyłku XX wieku” [Monika Weychert-Waluszko, 2016].

Bogdan Chmielewski ‒ polski artysta, profesor. Ukończył studia na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu w 1970 roku. Uczestnik 170 wystaw oraz imprez artystycznych. Autor 230 interdyscyplinarnych realizacji indywidualnych oraz zespołowych w Lucimiu w latach 1977-2018. Członek Grupy 111-Lucim.

Witold Chmielewski ‒ plastyk i pedagog, absolwent Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, gdzie do 2018 roku pracował jako profesor. Jest autorem założeń ideowo-artystycznych projektów i działań artystycznych. Pisze teksty krytyczne o sztuce i kulturze współczesnej. Jest kuratorem sztuki i animatorem kultury oraz ekspertem w zakresie edukacji plastycznej oraz animacji kultury w środowiskach lokalnych. Członek Grupy 111-Lucim.

Wiesław Smużny ‒ profesor sztuk plastycznych. Ukończył studia na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu w 1971 roku. Autor wielu wystaw indywidualnych i zbiorowych w kraju i zagranicą. Współautor i uczestnik 221 akcji, działań i aktywności artystycznych w Lucimiu od 1977 roku. Twórca kształtowania obyczaju plastycznego w przestrzeni społecznej Lucimia. Od 2001 roku aktywność autorska i wspólnotowa „Przywiązanie do Lucimia”. Członek Grupy 111-Lucim.

pozostałe wiadomości