Dyscyplina Sztuki Plastyczne i Konserwacja Dzieł Sztuki

ul. Sienkiewicza 30/32

zdjęcie nagłówkowe

Dyscyplina Sztuki Plastyczne i Konserwacja Dzieł Sztuki

WYSTAWA "RYSOWAĆ" OD 6.05 W WOZOWNI

Na zdjęciu widać rękę, która rysuje po arkuszu przymocowanym do sztalugi
fot. Andrzej Romański

Katedra Rysunku Wydziału Sztuk Pięknych UMK zaprasza na Międzynarodową Wystawę Rysunku Studenckiego. Prace artystów będzie można oglądać w Galerii Wozownia w Toruniu od 6 do 29 maja 2022 r.

Spośród 340 zgłoszeń nadesłanych do organizatorów dziesiątej edycji wystawy, jury wybrało 90 prac, które zostaną przedstawione w Galerii Sztuki Wozownia. Swoich reprezentantów będą miały na niej 24 uczelnie artystyczne z Polski i zagranicy.

Założeniem wystawy RYSOWAĆ jest pokazanie rysunku w całej jego różnorodności, poczynając od rysunku klasycznego, przez użytkowy, ilustracyjny, rozwiązania mniej konwencjonalne, przybierające formę instalacji, animacji, akcji, performance, aż po realizacje czysto konceptualne. Kwalifikacja prac na wystawę odbywa się w formie konkursu – z nadesłanych zgłoszeń wybierane są realizacje najlepsze i najbardziej odpowiadające idei danej edycji wystawy.

W ciągu 13 lat organizacji wystaw swoje prace zaprezentowało na nich blisko 900 artystów i artystek z 50 uczelni z 20 krajów świata. Nagrody i wyróżnienia otrzymało ponad 100 osób, a laureaci i laureatki niejednokrotnie zrobili karierę w świecie sztuki. Tegoroczne hasło jest nowym otwarciem i nawiązuje do miejsca, w którym rodzą się kolejne koncepcje wystaw RYSOWAĆ – Torunia i Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.

- Chcieliśmy zaproponować, by nadsyłane propozycje nawiązywały do astronomicznych skojarzeń i przenosiły je na grunt sztuki. Jak zawsze niezmiennym punktem wyjścia jest hasło RYSOWAĆ, tym razem zestawione ze znakiem ∞. Proponujemy rozwinięcie haseł: astro-rysowanie, kosmo-rysowanie, rysunek sferyczny, by podjąć wyzwanie i RYSOWAĆ kosmos, RYSOWAĆ niebo, RYSOWAĆ kosmicznie, RYSOWAĆ sferycznie, RYSOWAĆ nieskończoność - podkreśla kuratorka wystawy dr hab. Aleksandra Sojak-Borodo, prof. UMK.

pozostałe wiadomości