O Dyscyplinie
Dwanaście Katedr tworzących Dyscyplinę Sztuki Plastyczne i Konserwacja Dzieł Sztuki to katedry, które realizują badania naukowe i działania twórcze w obszarze sztuki w zakresie sztuk wizualnych i projektowych oraz szeroko pojętej restauracji i konserwacji dzieł sztuki. Pierwszy zakres dotyczy tworzenia dzieł malarskich, rzeźbiarskich i graficznych, projektowania graficznego i plastyki intermedialnej, architektury i wyposażenia wnętrz, rysunku oraz edukacji artystycznej. Drugi to aktywność pracowników zajmujących się konserwacją malarstwa ściennego, sztalugowego i rzeźby polichromowanej, dzieł powstałych na skórze, papierze i tkaninie, elementów architektury i cennego detalu architektonicznego oraz dzieł sztuki nowoczesnej i współczesnej. Część z nich prowadzi szeroko zakrojone badania technologiczne nad technikami i technologiami sztuk plastycznych.
Kadra wszystkich Katedr to często wysokiej klasy specjaliści i jednocześnie aktywni artyści – twórcy zapewniający wyróżniający poziom prowadzonych badań i twórczości artystycznej, gwarantujący wysoką jakość kształcenia studentów oraz prowadzonych prac i praktyk konserwatorskich i restauratorskich.
Pracownicy naukowi i artyści biorą udział w licznych badaniach w kraju i za granicą, wystawiają w liczących się muzeach i galeriach. Galerie Wydziału (Galeria S, Galeria Zakładu Grafiki, Galeria 9,39) są także miejscem spotkań twórczych oraz realizacji projektów o zasięgu krajowym i międzynarodowym. Są to między innymi: Międzynarodowe Biennale Rysunku Studenckiego, Międzynarodowy Projekt Medalierski, Festiwal Performance “Koło Czasu”. Przy realizowaniu zadań upowszechniających w zakresie sztuki oraz edukacyjnych każda z Katedr stale współpracuje z krajowymi instytucjami kultury (Muzea Okręgowe, Galerie Sztuki, Centra Sztuki Współczesnej), z fundacjami i stowarzyszeniami artystycznymi, a także z zagranicznymi galeriami i uczelniami w Europie (Niemcy, Belgia, Włochy, Bułgaria, Ukraina, Białoruś).
Aktywność Katedr, prócz kształcenia na poziomie magisterskim na kierunkach związanych z konserwacją i restauracją dzieł sztuki oraz na kierunkach artystycznych w zakresie sztuk plastycznych, obejmuje także organizację konferencji naukowych, wydarzeń artystycznych, wydawanie towarzyszących im publikacji oraz wspieranie indywidualnych projektów twórczych. Wymienić tu należy studia magisterskie na kierunkach artystycznych: architektura wnętrz, grafika, malarstwo, sztuka mediów i edukacja wizualna. Prowadzone specjalności w ramach kierunków stanowią dodatkowy, istotny element w przygotowaniu studentów do wymagającego rynku sztuki/pracy. Studenci uczestniczą w programach mobilności Most oraz Erasmus+. Liczne koła naukowe pozwalają młodym artystom na rozwijanie swoich pasji twórczych poprzez organizację wystaw, plenerów artystycznych oraz wspieranie indywidualnych projektów. Nasi studenci i doktoranci są laureatami polskich i zagranicznych konkursów, a przyznawane liczne stypendia MNiSW za wybitne osiągnięcia artystyczne i naukowe są uznaniem ich talentów, zaangażowania, a także maksymalnego wykorzystania możliwości oferty programowej.
Realizowane są także pozostałe formy kształcenia, takie jak studia podyplomowe i warsztaty edukacyjne. Nie zapominamy także o współpracy ze środowiskiem zewnętrznym oraz o udziale w projektach badawczych i artystycznych także o charakterze komercyjnym. Corocznie, we współpracy z toruńskim Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu”, organizowana jest wystawa wyróżnionych dyplomów artystycznych.
Aktywność naukowa i twórcza oraz liczne nagrody pracowników zostały docenione w ostatniej ewaluacji naukowej. Decyzją Ministra Edukacji i Nauki Dyscyplina Sztuki Plastyczne i Konserwacja Dzieł Sztuki otrzymała najwyższą kategorię naukową A+.